Začiatkom júna sa na serveri pokec.atlas.sk uskutočnil niekoľkohodinový rozhovor, v ktorom traja zástupcovia Slovenských telekomunikácií – Peter Kočiško, Ján Horazdovský a Gabriela Nemkyová – obhajovali „nový internetový tarif“. Prinášame vám z neho vybrané odpovede, ale aj otázky, na ktoré zástupcovia telekomunikácií neodpovedali. Početné vulgarizmy sme z textu vynechali.
– Prečo máte aj dnes na svojej stránke oznam o výraznom znížení cien pri volaniach na 019x čísla platné od 1. 5.? Prečo zo zákazníkov robíte volov?
ST: Na internetovej stránke www.telecom.sk sú v súčasnosti 3 tabuľky ktoré porovnávajú ceny pred júlom a od júla, tak ISDN, ako pripojenie prostredníctvom telefónnej prípojky.
– Osobne som sa pripájal na net len po 21. hodine večer (cez ISDN) za 5 Sk a teraz to budem robiť za 23 Sk. Prosím, kde je zlacnenie?
ST: Netvrdíme, že internet je od júla lacnejší, ale tarif prešiel komplexnými zmenami, s ktorými chceme internetových užívateľov oboznámiť bez zavádzania.
– Ale prečo potom vaša reklama nehovorí presnú pravdu? Prečo len čiastočnú?
– Uvedomujete si, že vašimi zvýšenými cenami obmedzujete Slovensko v rozvoji internetu?
ST: Opakujem, že ceny sú porovnateľne nízke s okolitými štátmi a nemyslíme si, že by cenová úprava od júla výrazne negatívne zasiahla do rozvoja internetu na Slovensku.
– A čo takto znevýhodňovanie normálnych dialupistov voči ISDN?
ST: Lepšími cenovými podmienkami sa snažíme zatraktívniť ISDN, to je všetko.
– Prečo nás porovnávate s inými štátmi? Ste natvrdlí? Keď zarobím 5000-6000 a 3000 dám za internet, čo je na tom lacné?
– Prečo nezavediete paušál s voľnými minútami a výhodami v balíkoch ako mobilní operátori?
ST: Paušál s minútami nie sme v súčasnosti schopní zaviesť z čisto technologických dôvodov.
– Koľko ľudí za posledné dva mesiace zrušilo prípojky?
– Prečo majú všetci zamestnanci ST telefonovanie zadarmo?
– Prečo ste hovorili, že sa nebude zvyšovať paušál, keď ste ho zvýšili a navyše aj zrušili impulzy v ňom zahrnuté?
ST: Ponúkame alternatívny program s nezmeneným paušálom 169 Sk pre účastníkov, ktorí predovšetkým prijímajú volania + 12 voľných impulzov.
– Pred chvíľou ste povedali, že je technologický problém mať voľné minúty v paušále!!
– Vaše upravovanie cien je ako za socializmu: zdražíme rožky a na oplátku zlacnie lokomotíva.
– Prečo brzdíte rozvoj internetu na Slovensku?
ST: Minulý rok ST pripojili 40 stredných a základných škôl na internet, poskytli sme im ročné pripojenie zadarmo. Tento rok mienime v tomto trende pokračovať, je pripravený projekt Internet pre školy, kde uvažujeme o pripojení ďalších 40 stredných škôl na internet. ST, a. s., vyhrali projekt Infovek.
– Kto iný to asi tak mohol vyhrať, keď vy poskytujete linky?!!
– Zabudli ste dodať, že to pripojenie nebolo zadarmo, mali v cene len niekoľko stoviek impulzov, ktoré zvyčajne prevolali už prvý týždeň.
– Kedy mienite zaviesť poplatok za odhlásenie linky? Aby som vedel, dokedy to mám stihnúť…
ST: Slovenské telekomunikácie, a. s., poplatok za odhlásenie pevnej nikdy neúčtovali a ani v budúcnosti účtovať nebudú.