BRATISLAVA. Po desiatich rokoch letu priniesla vesmírna misia Rosetta ďalšie obrovské prekvapenie.
Jej cieľ, takmer päťkilometrová kométa 67/P Čurjumov-Gerasimenko je v skutočnosti zložená z dvoch objektov. Ukázali to nové zábery sondy, na ktorej vývoji sa podieľali aj slovenskí inžinieri z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.
Upravené aktuálne zábery kométy, ako ju videla sonda Rosetta. FOTO - ESA
Snímky z minulého piatka jasne naznačujú, že štruktúra kométy je zložitejšia, ako si vedci pôvodne mysleli. To bude mať vplyv na výber miesta pristátia landeru.
Astronómovia pritom podľa BBC nevedia, ako táto „dvojkométa“ vznikla. Mohla sa v minulosti napríklad rozpadnúť a znovu spojiť, prípadne je 67/P Čurjumov-Gerasimenko zložená z dvoch odlišných telies, ktoré sa kedysi stretli a už spolu zostali. Nové zábery kométy sú však čiastočne upravené, vedci na snímkach vyhladili hrany objektu.
Predpokladá sa, že vesmírna sonda Rosetta sa na obežnej dráhe po niekoľkých brzdiacich manévroch zachytí už 6. augusta. Zariadenie by sa vtedy malo nachádzať zhruba 70 kilometrov od povrchu telesa, neskôr svoju obežnú dráhu ešte zníži - na 30 kilometrov.
Po preskúmaní povrchu telesa sa vyberie miesto pristátia pre modul Philae, ktorý by sa mal ako prvý mäkko dotknúť kométy okolo 11. novembra.