SME

Proti ebole nemáme očkovanie ani účinné antivirotiká

Ebola sa prenáša krvou. A v dnešnom svete s turistikou a migráciou sa riziko jej šírenia zvyšuje.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Vírusy rodu Ebola sú známe od roku 1967. Objavili ich náhodou, keď laboratórny pracovník v Nemecku ochorel na neznámu formu hemoragickej (krvácavej) horúčky. Tento človek pracoval s bunkami obličiek opíc mačiakov, ktoré doviezli z Ugandy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vírus dostal meno označenie Marburg a neskôr, v roku 1976 opísali vedci aj lokálne epidémie v Zaire a potom v Sudáne - pod názvom hemoragická horúčka ebola. Vyvolali ich príbuzní vírusov označených ako Marburg a dnes má čeľaď práve dva rody: vírusy séroskupiny Marburg a Ebola.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsiahle krvácanie

Takéto vírusové častice nesú proteín, ktorý zabezpečuje prichytenie vírusu na vnímavé bunky a následné preniknutie dnu. Genetickým materiálom vírusov je jednovláknová ribonukleová kyselina a dobre sa rozmnožujú v bunkách opičích obličiek či v bunkách ľudského pupočníka.

Vírusy Ebola sa síce inaktivujú pri teplote 60 stupňov už za pol hodiny, no sú stabilné pri izbovej teplote a dobre odolávajú vysychaniu. Ničí ich aj ultrafialové žiarenie, rozkladajú ho tukové rozpúšťadlá, na dezinfekciu sa používajú aj komerčné činidlá s chlórnou kyselinou či látky na báze fenolu.

Základnou vlastnosťou pri prirodzenej infekcii vírusmi Ebola je ich rozmnožovanie vo vnútornej výstelke ciev, čo je príčinou rozsiahlych krvácaní. Okrem toho dochádza k ďalšej infekcii a v konečnom štádiu sa vírus usídli v pečeni v pečeňových bunkách.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto ochorenie sa začína nešpecifickou horúčkou, vracaním, bolesťami v bruchu a vo svaloch i celkovou slabosťou. Príznaky nastupujú po štyroch dňoch až do troch týždňov po kontakte a na ochorenie vírusom upozorní krvácavý zápal spojiviek, zápal hrtana s krvavým sekrétom a výsev kožnej vyrážky s početným bodkovitými krvácaniami.

Postupne krvácavosť postihuje viaceré sliznice – nosovú, ústnu či žalúdkovú a dochádza k opakovanému vracaniu, k strate tekutín, k zastaveniu močenia až k hemoragickému šoku.

Prenáša sa krvou

Vírusy Ebola/Zaire a Ebola/Sudan sú endemické v rovníkovej Afrike. Samotný názov Ebola pochádza od názvu rieky, v ktorej údolí sa nachádza nemocnica, kde hospitalizovali prvé prípady choroby v roku 1976. Choroba sa vtedy rozšírila aj na lekárov, ošetrujúci personál i na ostatných pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Základným opatrením pri takýchto problémoch je všeobecná karanténa, prísna izolácia pacienta a dôsledná ochrana ošetrujúceho personálu či laboratórnych pracovníkov. V zásade totiž horúčku ebola považujeme za možnú prenosu z chorého na zdravého človeka.

Deje sa to predovšetkým krvou, krvavými slinami, vývratkami, stolicou, potom či inými výlučkami človeka. Prenos nastáva priamym kontaktom a, našťastie, iba v menšej miere aerosólom. Predpokladá sa, že zdrojom infekcie sú primáty, netopiere či hlodavce.

Hrozí nám teraz epidémia eboly? V minulosti, keď vírus nebol ešte známy, na občasné vzplanutie ochorenia vymierali v stredoafrickej džungli celé osady - úmrtnosť na ochorenie je 50 až 80 percent. Vďaka ich izolovanosti v džungli a karanténe, ktorej základom bolo prerušenie komunikácie s postihnutou lokalitou, však menšie lokálne epidémie v minulosti nikdy neviedli k pandémii katastrofického rozsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Prísne izolovať

V priebehu posledných rokov sa však situácia zmenila. Rozšírila sa turistika, zrýchlilo sa cestovanie, narástol počet lokálnych konfliktov a s tým súvisiaca migrácia obyvateľov postihnutých oblastí. Pri dlhom inkubačnom čase ochorenia – do troch týždňov sa riziko rozšírenia eboly enormne zvýšilo.

Pri nezvládaní situácie, chaose a nedostatočných karanténnych opatreniach v krajinách, kde vypukli lokálne epidémie (Pobrežie Slonoviny a susediace krajiny) sa riziko šírenia infekcie zvyšuje.

Očkovacia látka neexistuje, proti tejto vírusovej infekcii nie sú žiadne antivirotiká, takže jediným účinným opatrením je prísne dodržiavanie protiepidemických opatrení. Našťastie, vzhľadom na charakter tejto infekcie je veľmi málo pravdepodobné pandemické rozšírenie po svete.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ však neexistuje a nepomáha nič lepšie ako včasné odhalenie prvých príznakov ochorenia a prísna izolácia chorého a kontaktných osôb.

Autor je virológ, Virologický ústav SAV.

Autor: Fedor Čiampor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 285
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 398
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 046
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 773
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 811
SkryťZatvoriť reklamu