BRATISLAVA. Hlboko v lesoch západoafrickej Guiney spozorovali na prvých ľuďoch vysokú teplotu. Miestni si mysleli, že ide o bežnú maláriu a nemali dôvod vyhýbať sa nakazeným.
Ďalší svojich príbuzných odviezli do miest na lepšie ošetrenie. Začal sa tak šíriť jeden z najsmrtiacejších vírusov na svete.
Prvé prípady eboly hlásili v Guinei v marci. Postupne sa rozšírila aj do Sierry Leone a Libérie. Doteraz lekári napočítali viac ako päťsto obetí, no organizácia Lekári bez hraníc upozorňuje, že oficiálne počty môžu byť len vrcholom ľadovca.
Lekárom nerozumejú
- Vírus dostal meno podľa rieky, pri ktorej vyvolal prvú epidémiu.
- Úmrtnosť pri tejto chorobe je 50 až 90 percent.
- Poznáme päť kmeňov tohto vírusu.
- Súčasná epidémia v západnej Afrike má zatiaľ najviac obetí - 539.
V západnej Afrike totiž ebolu až doteraz nepoznali, predošlé epidémie zasiahli najmä povodie rieky Kongo v centrálnej Afrike a Ugandu.
Okrem nesprávnej diagnózy miestni nechápu ani opatrenia, ktoré im zahraniční lekári prinášajú.
Marc Poncin z Lekárov bez hraníc hovorí, že sa to často končí útokmi na lekárov, ktorí prišli pomôcť.
Ako príklad pre Reuters spomenul dedinu Gueckedou, kde miestni odmietajú chodiť do lekárskeho centra.
Len dvaja z desiatich nakazených pacientov tam hospitalizáciu prežili. Ich stav sa, naopak, zhoršil, s postupom choroby začali krvácať zo všetkých telesných otvorov.
„Vidia, že dnu vchádza človek, ktorý je viac-menej v poriadku, a potom tam zomrie. Prestávajú centru dôverovať,“ povedal Poncin.
Hospitalizáciu chápu ako rozsudok smrti, mnohé kmene začali odmietať západnú medicínu a veria, že práve prinesené lieky ebolu spôsobujú.
Ťažké pohreby
Ďalší problém nastáva, keď pacient zomrie. Ebola sa šíri telesnými tekutinami a je preto dôležité, aby ďalší ľudia neprichádzali s telom do kontaktu. Treba ho izolovať.
Rodina si však chce svojho člena pochovať. Keď vidia, ako ho lekári v ochranných kombinézach dávajú do vreca, boja sa, že časti jeho tela sa budú využívať pri rituáloch čiernej mágie.
V jednom meste na východe Sierry Leone musela dokonca proti rodine, ktorá si prišla po svojho zosnulého, zasahovať slzným plynom polícia.