BRATISLAVA. Spisovateľ fantasy literatúry Terry Prattchett s obľubou opravuje nesprávnu predstavu ľudí o temnote. Tvrdí, že tma nie je opakom svetla, len jeho akútnym nedostatkom.
Britským inžinierom sa teraz poradilo vytvoriť materiál, ktorý vytvára dokonalú tmu. Povrch zložený z uhlíkových nanovlákien zachytáva prakticky všetko svetlo, ktoré naň dopadne. Výsledkom je úplne dokonalá čierna farba.
Efekt je taký výrazný, že ľudské oko pri pohľade na objekt potiahnutý superčiernou farbou nedokáže pochopiť, na čo sa vlastne pozerá. Predmet stratí tvar aj kontúry a človek ho vníma ako dieru v okolitom priestore.
Superčierny materiál vyrába firma Surrey NanoSystems. Dostal meno Vantablack a jeho vlastnosti opísali v časopise Optics Express. Praktické využitie by mohol nájsť napríklad pri kalibrovaní teleskopov alebo v armáde.
V súčasnosti sa materiál vyrába nanesením uhlíkových nanotrubíc na hliníkovú fóliu. Trubičky sú také malé, že svetlo môže prekĺznuť len v priestore pomedzi ne, cez samotnú trubicu sa však nedostane. Keď sa fotón dostane do priestoru za trubice, je preň takmer nemožné nájsť cestu von. Podarí sa to len 0,035 percentám viditeľného svetla.
Nezáleží na to, ako veľmi je podkladová fólia pokrčená, človek vníma len prázdnu čiernu plochu.
„Očakávate, že uvidíte vrcholy, ale všetko čo vidíte je... čierne, ako diera, kde nie je nič. Vyzerá to veľmi zvláštne,“ povedal pre Independent technický riaditeľ firmy Ben Jensen.
Výroba materiálu je v súčasnosti podľa firmy mimoriadne drahá, aj keď spoločnosť bližšie odmietla špecifikovať cenu. Podľa Independentu tiež nemôže hovoriť o ani o podrobnostiach využitia produktu v armáde.