BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Vystrašené rádiosprávy dostávali miestne úrady už od začiatku júna. Dedinčania z prakticky izolovaných oblastí brazílskeho pralesa okolo rieky Envira hlásili, že po ich poliach sa pohybuje nejaký cudzí kmeň.
Pôvodní obyvatelia Amazónie, ktorí sa zrejme ešte nestretli s civilizovanou spoločnosťou, sa napokon rozhodli pre kontakt s čiastočne civilizovaným kmeňom Ashaninka. No najskôr už kontaktovanému kmeňu ukradli oblečenie a nádoby.
Do oblasti následne prišiel vládny tím vedcov a tlmočníkov. Jeden z dosiaľ izolovaných kmeňov, ukrývajúci sa v rozsiahlom pralese, sa napokon sám ukázal. K vládnej skupine sa priblížil koncom júna a prerušil svoju izoláciu.
Civilizácia ich zabije
Brazílsky štát Acre je jedným z posledných miest na našej planéte, kde ešte stále žijú divokí pôvodní obyvatelia pralesov. Asi sedemdesiat kmeňov sa ukrýva v hustej vegetácii, medzi rastlinami a množstvom druhov zvierat sa niektoré kmene snažia vyhnúť ostatnému svetu.
Predpokladá sa totiž, že sa v kolektívnej pamäti viacerých skupín uchovali katastrofické spomienky na prelom 19. a 20. storočia, keď do oblasti dorazili zberači kaučuku. Vyhladili až deväťdesiat percent populácie miestnych Indiánov.
Podľa magazínu National Geographic tak v pralese dnes žije napríklad úplne posledný obyvateľ istého kmeňa, ktorý odmieta akýkoľvek kontakt s okolím.
Z kmeňa Kawahiva zostalo iba pár ľudí - pretože sa pri neustálom úteku pred nelegálnymi drevorubačmi rozhodli nemať deti. A ďalší kmeň, Awá, začal loviť výhradne v noci, aby sa vyhol komukoľvek cudziemu.
„Keď sa nekontaktovaný kmeň rozhodne pre izoláciu, má na to veľmi dobré dôvody,“ hovorí pre časopis Fiona Watsonová z organizácie Survival, ktorá pôvodných obyvateľov na hraniciach Peru a Brazílie chráni.“