LONDÝN, BRATISLAVA. Znečistenie ovzdušia môže ohroziť zdravie človeka i zvierat - dokonca aj hmyzu. Podľa štúdie v časopise Science motýle z čeľade lišajovitých vystopovali vôňu kvetu lepšie v čistom ovzduší ako v znečistenom. Pachy navyše zmenili spôsob, ako ich mozgy spracúvali vôňu rastlín.
Dospelé nočné motýle majú rozpätie krídel okolo desiatich centimetrov a tieto krídla im pri hľadaní potravy umožňujú preletieť aj 120-kilometrovú vzdialenosť. Najčastejšie opeľujú kvety durmanu, no nektár z jedného opelenia vystačí len na pätnásť minút letu.
„Kvety sa vyskytujú v miestach, ktoré môžu byť aj kilometre vzdialené a tieto motýle idú takmer na hranicu prežitia, aby ich našli,“ povedal podľa New York Times vedúci štúdie Jeff Riffell z Washingtonskej univerzity.
Spolu s ďalšími biológmi skúmal schopnosť motýľov nájsť kvety. Niekoľko jedincov pustili cez aerodynamický tunel, kde kombinovali vôňu aj pachy prostredia a zároveň merali neurónovú aktivitu v ich mozgoch. Tak vedci zistili, že motýle ľahšie identifikovali kvety durmanu v prostredí bez znečistenia.
Podľa biológov sa tak stalo preto, že pachy ovplyvnili prácu neurónov v mozgu, ktoré spracúvajú vôňu. Motýle boli zmätené aj vtedy, keď boli v prostredí s vôňou rastlín aj výfukové plyny z áut.
„Príroda môže byť komplexná, ale mestské prostredie je ešte o úroveň zložitejšie,“ povedal podľa BBC Riffell. „Tieto motýle nie sú dôležitými opeľovačmi v mestskom prostredí, ale výfukové plyny z áut môžu ovplyvniť opeľovače, ako sú včely alebo čmeliaky.“