BRATISLAVA. Všetci to poznáme z našich kúpeľní. Modrý kohútik predstavuje studenú vodu, červený zase teplú.
Nový výskum v magazíne Scientific Reports však naznačuje presný opak - ak dôjde na ľudské očakávania. Modré objekty sa dobrovoľníkom zdali na dotyk teplejšie a červené, na rozdiel od pôvodných predpokladov, chladnejšie.
„Všeobecne sa verí, že červená farba spôsobuje teplé pocity, zatiaľ čo modrá chladné," píše sa v štúdii japonských výskumníkov. „My sme, naopak, demonštrovali opačný efekt - ak sa informácia o teplote získava priamym dotykom."
Tím Hsin-Ni Hoovej poslal dobrovoľníkov do tmavej miestnosti, v ktorej vedci kontrolovali teplotu platne. Zároveň ju ožiarili červeným alebo modrým svetlom.
Ľudia museli na platňu položiť dlaň a mali povedať, kedy sa im začne zdať teplá. Podľa Scientific American sa ukázalo, že pri červenom povrchu potrebovali na „pocit tepla" o pol stupňa viac ako pri modrom povrchu.
„Prekvapilo ma to," hovorí podľa vedecko-popularizačného magazínu Hoová. „Ako väčšina ľudí som očakávala, že červené objekty sa budú zdať teplejšie a modré chladnejšie. A my sme dostali totálne opačný výsledok."
Vysvetlením tohto paradoxu môžu byť naše očakávania. Keď sa pozeráme na červený objekt, už si myslíme, že bude teplý. Trvá nám preto dlhšie, kým si uvedomíme, že čosi je naozaj neočakávane horúce.