HOUSTON, BRATISLAVA. Dáta z vesmírnej sondy Cassini naznačujú, že pod povrchom najväčšieho Saturnovho mesiaca Titan sa nachádza oceán. Podľa vedcov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa tento oceán dá porovnať s blízkovýchodným Mŕtvym morom.
"Je to - na pozemské pomery - extrémne slaný oceán," hovorí podľa NASA Giuseppe Mitri z univerzity vo francúzskom Nantes, hlavný autor štúdie v magazíne Icarus.
Podľa Mitriho pomôžu nové zistenia v hľadaní odpovede na otázku, či oceán pod povrchom Titanu môže poskytovať podmienky vhodné na život.
Autori štúdie založili svoje tvrdenia na analýze gravitačných a topografických údajov, ktoré za desať rokov získala sonda Cassini. Myslia si, že miestny podpovrchový oceán musí mať relatívne vysokú hustotu - len tak možno vysvetliť zistenia týkajúce gravitácie tohto telesa.
Oceán je podľa vedcov zrejme extrémne slaným roztokom zloženým z vody s vysokým podielom rozpustených solí obsahujúcich síru, sodík a draslík. Jeho hustota je porovnateľná s najslanšími vodnými plochami na Zemi.
Nové zistenia podporujú aj predpoklady, že na povrchu Titanu sa nachádza pevný ľadový plášť, ktorý postupne tuhne a na rôznych miestach telesa má rozličnú hrúbku.
To by mohlo vysvetliť aj záhadu prítomnosti metánu v hustej atmosfére Saturnovho mesiaca: podľa štúdie totiž ľadová pokrývka nedovoľuje rozsiahlejšie unikanie metánu do atmosféry, čo zabraňuje jeho nevyhnutnej degradácii pôsobením slnečného žiarenia.
DOI: 10.1016/j.icarus.2014.03.018