SME

Koraly v Karibiku umierajú, o dvadsať rokov nemusia existovať

Rôznorodý morský život je na ústupe. Vedci vyzývajú na urýchlenú ochranu útesov.

Ak z koralových útesov zmiznú kľúčové druhy, čaká ich vlastný koniec.Ak z koralových útesov zmiznú kľúčové druhy, čaká ich vlastný koniec. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Niečo sa udialo v roku 1983. Stále neznáme ochorenie spôsobilo masívny úhyn morských ježoviek v Karibiku a zvyšok dokonal nadmerný výlov rýb.

Výsledkom sú koralové útesy, ktoré môžu z regiónu úplne zmiznúť už v priebehu dvoch najbližších desaťročí. Časti Karibiku zostanú bez farebného a bohatého podmorského života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve na takúto budúcnosť upozorňuje podrobná správa Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN). Dáta za viac ako štyridsať rokov ukázali, že situácia je ešte vážnejšia, ako si morskí biológovia mysleli. K zohrievajúcim sa a okysľujúcim sa oceánom ešte treba pridať nadmerný rybolov, znečistenie a choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Strata kľúčových druhov

Fakty

Karibské koraly

V Karibiku sa nachádza deväť percent všetkých koralových útesov.

Zostala iba šestina ich pôvodnej rozlohy.

Útesy sa nachádzajú v 38 krajinách.

V Karibiku sa nachádza takmer desatina svetových korálových útesov.

Dnes však vieme, že toto množstvo je len približne šestinou ich pôvodnej rozlohy a prinajmenšom od sedemdesiatych rokov ešte aj tieto útesy rýchlo miznú – za štyri desaťročia sa scvrklo ich územie o polovicu.

„Tieto útesy podporujú množstvo rozličných krajín i populácií,“ hovorí podľa BBC Carl Gustaf Lundin z IUCN. „Turizmus je tam jedným z najväčších priemyslov, a zdravie koralov je kľúčové.“

Medzinárodný tím vedcov analyzoval desaťtisíce prieskumov takmer stovky karibských oblastí. Výsledkom je tak najpodrobnejšia správa o stave koralových útesov v Karibiku.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje výraznú premenu z oblastí s rôznorodým životom na vyprahnuté, mŕtve miesta. A dôvodom môže byť strata kľúčových obyvateľov koralov – morských ježoviek a rýb z čeľade Scaridae.

Bez požieračov drobných morských rias sa totiž rýchlo premnožia a nasleduje kolaps celého koralového útesu.

Okamžite chrániť

Správa IUCN upozorňuje, že aj keď z dlhodobého hľadiska môže byť najväčším rizikom zmena klímy, v súčasnosti sú najväčšími problémami nadmerný výlov rýb, znečisťovanie mora a priveľký počet turistov.

Z turizmu však v regióne žijú desiatky miliónov ľudí a prináša miliardy dolárov ročne.

Výskum však priniesol aj jednu dobrú správu. Ak by sa hneď začalo s radikálnou ochranou týchto karibských koralových útesov, koraly by sa mohli spamätať.

„Rýchlosť, akou karibské koraly miznú, je naozaj znepokojujúca,“ dodáva aj pre Guardian Lundin. „No tento výskum prináša aj povzbudzujúcu správu: osud koralov v Karibiku ešte nie je mimo našej kontroly.“

SkryťVypnúť reklamu

Správa IUCN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu