SME

NASA sa pripravuje na misiu na Mars, testuje technológie

Lietajúci tanier NASA otestoval pristávanie na Marse. Chce tam poslať väčší náklad.

Americká NASA testovala cez víkend svoj tanier LDSD v tichomorských vodách neďaleko Havaja.Americká NASA testovala cez víkend svoj tanier LDSD v tichomorských vodách neďaleko Havaja. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

HOUSTON, BRATISLAVA. Obrovský stratosférický balón stúpa do výšky. Keď dosiahne zhruba tridsaťsedem kilometrov, od balóna sa odpúta jeho náklad. Nové zariadenie pripomínajúce lietajúci tanier naštartuje svoj raketový motor a vystúpi ešte o dvadsať kilometrov vyššie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo viac než päťdesiatkilometrovej výške majú inžinieri a vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) podmienky podobné tým, pri ktorých budú kozmické zariadenia zostupovať na planétu Mars. Na červenej planéte ich bude čakať náročný brzdiaci manéver riedkou atmosférou – a práve takéto brzdenie teraz NASA testuje.

SkryťVypnúť reklamu

Za rýchlosti štvornásobne prekonávajúcej rýchlosť zvuku sa tak náhle roztvorí veľký supersonický brzdiaci vankúš, ktorý zväčší plochu zostupujúcej lode. A pri klesaní atmosférou pribrzdí misiu až tak, aby sa mohol otvoriť ohromný špeciálny padák.

Padák mal problémy

„S vedeckými poznatkami a technológiami, ktoré sme tu testovali, môžeme ihneď zdvojnásobiť náklad, ktorý pristane na Marse,“ hovorí pre Space.com o skúškach v tichomorských vodách neďaleko Havaja Ian Clark, ktorý výskum vedie. „A padákov môže byť dokonca viacero, čo sú technológie, ktoré by umožňovali náklad až 20 či 30 ton.“

Najväčším zariadením, ktoré dodnes v poriadku pristálo na Marse, je vesmírne vozidlo Curiosity. Váži zhruba tonu a inžinieri pri jeho pristávaní použili zvláštny manéver s padákom, raketovými motormi a žeriavom, po ktorom sa rover spustil na povrch planéty.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade budúcej ľudskej misie však potrebujú prostriedky, ktoré zvládnu podstatne väčší náklad: okrem ľudí napríklad aj potrebné zásoby. A práve na takýchto systémoch teraz NASA pracuje.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3FF7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu