SME

Súd: Polícia nesmie bez súhlasu čítať dáta v zadržanom mobile

Prehľadávanie dát v mobile je rovnako citlivé ako domová prehliadka, rozhodol americký súd. Aj na Slovensku by odborníci radili pýtať na to súhlas súdu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Američana Davida L. Rileyho zatkla polícia pri bežnej dopravnej kontrole, keď si hliadka dňa 22. augusta 2009 všimla, že má neplatné evidenčné čísla. Pri prehliadke vozidla našla dve zbrane a Rileyho zatkla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri osobnej prehliadke mu zadržali mobil. Jeho obsah si neskôr prezrel vyšetrovateľ a vďaka fotkám a videám spojil Rileyho so streľbou, ktorá prebehla tri týždne predtým v San Diegu.

Polícia ho vďaka dátam z mobilu obvinila z pokusu o vraždu a útoku poloautomatickou zbraňou.

SkryťVypnúť reklamu

Riley namietal, že polícia nemala súdny príkaz na prehľadávanie smartfónu a preto by súd nemal prihliadať na dôkazy, ktoré vyšetrovateľ takto získal. Odvolával sa na 4. dodatok Ústavy USA z roku 1789, ktorý garantuje ochranu súkromia a nedotknuteľnosť obydlia, ktoré možno narušiť len na odôvodnený príkaz súdu.

Mobil môžu zhabať, na čítanie dát treba súhlas

Najvyšší súd USA v stredu rozhodol v Rileyho prospech a určil, že polícia potrebuje získať súhlasu súdu ešte predtým, ako začne prehľadávať dáta v mobile podozrivého, hoci by jeho majiteľ bol zadržaný.

Sudcovia jednohlasne rozhodli, že citlivým dátam v mobiloch patrí rovnaká ochrana ako obydliu a nič na tom nemení ani technologický pokrok, ktorý umožnil, že množstvo informácií zo súkromia môžu mať policajti na dosah niekoľkých kliknutí.

SkryťVypnúť reklamu

„Naša odpoveď na otázku, čo musí polícia urobiť, aby mohla prehľadať zadržaný telefón, je preto jednoduchá: dostať príkaz na jeho prehliadku,“ cituje agentúra Bloomberg sudcu spravodajcu Johna Robertsa.

Americká polícia síce má právo zadržať dôkazy, aby ich ochránila pred zničením, no nemôže sa na túto právomoc odvolávať, keď chce v mobile hľadať dáta, ktoré by jej pomohli pri vyšetrovaní zločinov.

„Zatknutú osobu možno prehľadať, aby sa predišlo zničeniu dôkazov, no cieľom [tohto zákona] nebolo, aby polícia mohla bez povolenia prehľadávať obsah mobilu,“ komentoval rozhodnutie právnik Steven R. Shapiro z Americkej únie občianskych slobôd.

Prehľadávanie mobilov podľa Shapira môže o človeku povedať rovnako veľa, ako prehľadávanie obydlia, preto by mali byť aj dáta v mobile rovnako chránené.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď polícia potrebuje povolenie na domovú prehliadku, mala by potrebovať povolenie aj vtedy, keď chce prehľadávať naše telefóny,“ dodal Shapiro.

Aj u nás treba súhlas, hoci na to chýba paragraf

Na Slovensku je situácia podobná ako v USA, ani tu totiž zákon presne nehovorí, či polícia môže bez súhlasu súdu čítať esemesky a prezerať si fotky v mobiloch zadržaných osôb.

„Určite nie, pretože môže ísť o väčší zásah do súkromia ako je napríklad poskytnutie výpisov z hovorov, na ktorý je súhlas súdu podľa Trestného poriadku nevyhnutný,“ myslí si Lucia Kurilovská, ktorá prednáša trestné právo na Univerzite Komenského.

Ako má takýto súhlas policajt získať, Trestný poriadok nerieši. Má len paragrafy na odpočúvanie, získanie výpisov hovorov či prehľadávanie počítačov a serverov, toto všetko je dnes možné len so súhlasom súdu.

SkryťVypnúť reklamu

„Určite by tam mal byť súhlas,“ vraví štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá bola predtým trestná sudkyňa na Krajskom súde v Trenčíne.

Aj Kurilovská by vyšetrovateľom odporúčala, aby sa pokúšali súhlas súdu získať. „Inak je tam riziko, že obhajoba môže takto získaný dôkaz úspešne spochybňovať,“ dodala odborníčka na trestné právo.

Jankovská vraví, že na súde sa nestretla s prípadom, kde bolo treba prehľadávať obsah mobilu. „Stretla som sa s krádežami mobilov, ale pri nich išlo len o jeho zaistenie, nebolo potrebné v ňom prehľadávať dáta,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 353
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 470
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 111
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 887
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 739
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 830
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 188
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 549
SkryťZatvoriť reklamu