AUCKLAND, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorú vyvíjali roky. Hlavnou brzdou bol slabý výkon počítačov a neohybné programovacie jazyky. Kým kamera pozorne sleduje gestá rúk a hru tela, inteligentné algoritmy analyzujú naučené prvky, aby z nich zostavili zrozumiteľné vety.
Softvér, ktorý sa podarilo vyvinúť výskumníkom z Malajzie a Nového Zélandu rozumie znakovej reči.
Vďaka novátorskému prístupu dosahuje vysokú rýchlosť a presnosť rozoznávania znakov. Vývojárom sa podarilo vybudovať expertný systém, ktorý nesie známky inteligencie a schopnosti učiť sa. Všetko sa zapisuje do štruktúr, ktoré dynamicky naväzujú jedna na druhú.
V súčasnosti dokáže obslúžiť znakovú reč používanú v Malajzii. Začalo to jednotlivými slovami a výrazmi, dnes si softvér poradí s celými vetami a plynulou rečou.
Rozšíriť jeho schopnosti na ostatné svetové jazyky nie je podľa vývojárov problémom. Všetko dôležité je už vyvinuté, stačí len systém naplniť novými pravidlami.
Vývojári sú presvedčení o tom, že ich prekladateľský softvér môže premostiť bariéry medzi sluchovo hendikepovanými rečníkmi a ich okolím. Ak sa program podarí zjednodušiť, mohol by byť schopný prevádzky aj v smartfónoch a tabletoch.
Napísali v denníku Daily Mail.