Berlín 26. júna (TASR) - V berlínskom Pergamenovom múzeu dnes oficiálne predstavili internetovú knižnicu dokumentov v klinovom písme. Zavŕšil sa tak spoločný projekt Múzea Prednej Ázie v Berlíne, Spoločnosti Maxa Plancka pre dejiny vedy a Kalifornskej univerzity v San Franciscu.
Jedinou nevýhodou unikátnej knižnice je, že zatiaľ neobsahuje preklady textov. Laik sa tak napríklad nedozvie, že text VAT 4874 pochádza z južného Iraku približne z roku 2370 pred Kristom a obsahuje informáciu o dodávke troch druhov piva jednému palácu a jednému chrámu.
Dokončená digitalizácia 3200 textov je dôležitým míľnikom na ceste k medzinárodnej Digitálnej knižnici klinového písma (Cuneiform Digital Library Initiative CDLI). "Tabuľky vypovedajú o živote pred tisícročiami zaniknutého sveta," povedal šéf CDLI Robert Englund z Kalifornskej univerzity.
Na celom svete je asi 120.000 textov v klinovom písme, ktoré bude CDLI postupne sprístupňovať. Vedci z ústavu Maxa Plancka vypracujú k tejto rozsiahlej zbierke rôzne pomocné nástroje vrátane prekladov. Digitálny archív teraz slúži najmä expertom, ktorí rozumejú latinskej transkripcii "nu-ga-gim/šhu-taš/ama-tu gan-gar..." na štvorcovej hlinenej tabuľke VAT 9128 z roku 2600 pred Kristom z južného Iraku.
Klinové písmo bolo pred 5000 rokmi v Mezopotámii bežnou metódou vedenia administratívy a hospodárstva mestských štátov, ale používalo sa aj na zaznamenávanie astronomických objavov. Prvé texty v klinovom písme boli rozlúštené už pred 150 rokmi, no mnohé komplexné hlinené tabule stále čakajú na prečítanie.
Nemeckú verziu knižnice nájdete na internetovej adrese cdli.mpiwg-berlin.mpg.de/vam/VORMUSEUM.HTM. Anglický mirror je na cdli.ucla.edu/cdli.htm.