LONDÝN, BRATISLAVA. Pre tmavších ľudí zvyčajne stačia opaľovacie krémy s nižším ochranným faktorom, aby sa na slnku nespálili. Naopak, ľudia s bledou pokožkou si musia zaobstarať krémy s oveľa vyšším faktorom.
Teraz však vedci tvrdia, že ani to nemusí stačiť na dobrú ochranu pred slnkom. Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom totiž neposkytuje dostatočnú ochranu pred rakovinou kože.
Rakovina kože
Podľa štúdie publikovanej v Nature krém s vysokým ochranným faktorom môže znížiť poškodenie DNA v pigmentových bunkách pokožky a spomaliť nástup kožného nádoru malígneho melanómu, ale neposkytujú pred slnkom úplnú ochranu.
Vedci z manchesterskej univerzity to zistili pri skúmaní účinkov ultrafialového žiarenia na kožu myší náchylných na zhubný melanóm. Podľa ich štúdie trvalo takýmto myšiam natretým opaľovacím krémom s ochranným faktorom 50 približne o tridsať percent dlhšie, kým u nich prepukla rakovina, ako tým bez opaľovacieho krému.
„Už dlho je známe, že UV žiarenie spôsobuje rakovinu kože, ale doteraz sa presne nevedelo, ako k tomu dochádza,“ povedal podľa agentúry AP vedúci štúdie Richard Marais z Britského centra na výskum rakoviny.
Viac sa chrániť
Vedci však zistili aj to, že UV žiarenie spôsobuje poruchy v génoch, ktoré nás chránia pred samotným škodlivým vplyvom slnka.
„UV žiarenie zasahuje gény, ktoré nás chránia pred jeho vlastnými škodlivými účinkami. To ukazuje, aký nebezpečný je to rakovino?tvorný spúšťač,“ povedal podľa BBC Marais.
Táto štúdia podľa neho zdôrazňuje význam prepojenia opaľovacieho krému s inými metódami ochrany pokožky vrátane klobúka na hlave či pobytu v tieni v čase najsilnejšieho slnka.