BRATISLAVA. Živočíšne druhy na planéte vymierajú v súčasnosti tisíckrát rýchlejšie, ako by mali a hlavným faktorom môže byť človek. Tvrdí to štúdia amerických biológov, ktorú zverejnil časopis Science.
Vedci v novej analýze predpokladajú, že v súčasnosti na planéte ročne vymiera sto až tisíc druhov na jeden milión prežívajúcich. Bežná miera úhynu pred príchodom človeka sa pritom odhaduje na jeden druh z desiatich miliónov. Ak sa nové dáta potvrdia, bude to znamenať, že druhy vymierajú desaťkrát rýchlejšie, ako biológovia doteraz predpokladali.
Lepšie pochopiť mechanizmus
Hlavným faktorom zrýchleného vymierania je pravdepodobne človek, ktorý mení klímu planéty a zaberá čoraz viac priestoru.
Aj napriek tomu, že správa odhaľuje rýchlejšie vymieranie, sú jej autori optimistickí.
„Aj napriek tomu, že situácia je zlá a náš výskum odhaľuje, že je horšia, ako sme doteraz predpokladali, máme oveľa lepšie možnosti ako zasiahnuť,“ citoval portál LiveScience spoluautora štúdie Stuarta Pimma.
Vedci začínajú lepšie chápať mechanizmus úhynu, pričom sa zameriavajú najmä na zdokumentované obdobia masových úhynov, počas ktorých pravdepodobne vyhynula viac ako polovica všetkých vtedy žijúcich druhov.
Takéto skúmanie je však komplikované. Okrem iného aj preto, že z fosílii nedokážeme presne zistiť, aký počet druhov v minulosti na planéte žil - čo komplikuje odhady bežného tempa úhynu.
Najväčšie problémy budú mať špecialisti
Pimmov tím na základe DNA skúmal, ako rýchlo sa od seba jednotlivé druhy oddelia.
Za bežných podmienok totiž živočíšny druh necháva následovnícke, špecializovanejšie druhy. Skúmaním toho, ako rýchlo sa od seba začala odlišovať DNA príbuzných druhov, určili biológovia hornú hranicu vymierania za bežných podmienok: na jeden druh z desiatich miliónov ročne.
Moderná miera je oveľa vyššia aj vďaka tomu, že sa začínajú vytrácať jedinečné prostredia, kde žije väčšina ohrozených druhov. Práve špecializované tvory žijúce na malom území sú vystavené najvyššiemu riziku vymierania.
Nové technológie, ako napríklad presné a čerstvé satelitné mapy či aplikácie, ktoré umožňujú bežným ľuďom odfotiť ohrozený druh a označiť jeho polohu, by podľa výskumníkov mohli pomôcť lepšie pochopiť a chrániť ohrozené biotopy a druhy.