Čo by ste povedali na veľmi dobre vybavený smartfón, na ktorý ale nepotrebujete 600 eur? Ak si nepotrpíte na tie najznámejšie mená, môžete pri kúpe ušetriť nemalé peniaze. Vyskúšali sme preto štyri prémiové modely, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Dajte si pozor na hardvér
Na dvojjadrový procesor dnes už narazíte len výnimočne, no nenechajte sa zmiasť počtom jadier. Nie každý štvorjadrový čip je rovnako výkonný, a hlavne, v prípade lacnejších zariadení môžu byť rozdiely vo výkone obrovské.
Čím nižšie klesá cena smartfónu, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že si domov donesiete zariadenie s čipom Mediatek. V našom teste ním boli vybavené dokonca až tri zariadenia, pričom ich celkový výkon bol len priemerný.
Naopak, čip od spoločnosti Intel má síce len dve jadrá, no vo výsledku je výrazne výkonnejší a menej sa prehrieva. Hráči by mali byť pozorní ešte viac, keďže od celkového výkonu záleží, či sa zahrajú aj graficky náročné hry.
Dobrou správou je, že pri operačnej pamäti už nájdete väčšinou dva gigabajty. To znamená rýchlejšie reakcie a lepší výkon v náročných aplikáciách. WI-Fi, Bluetooth a GPS je štandardom, NFC stále skôr výnimkou.
Sú dobrou alternatívou
Aj keď stoja len polovicu z toho, čo tie najlepšie smartfóny, dokážu ich v mnohých smeroch dobehnúť. Stredná trieda smartfónov vás finančne nezruinuje no zároveň viete, že vám zariadenie chvíľu vydrží.
Horšie to je s aktualizáciou systému. Ani jeden z testovaných Android smartfónov nemal najnovšiu verziu a aktualizácie sa dokonca ani nemusíte dočkať.
Pri Windows smartfónoch je situácia odlišná a Windows Phone 8.1 budete mať na každom aktuálnom modeli. Spôsobené to je ale kvôli tomu, že Windows smartfóny vyrába vo veľkom v poslednej dobe len Nokia.
Parametre testovaných modelov
GoClever Insignia 5X
GSmart Guru G1
Alcatel Idol Alpha
Asus FonePad Note 6
Procesor
Mediatek MT6589
Mediatek MT6589
Mediatek MT6589
Intel Atom Z2580
Frekvencia
4x 1,5 GHz
4x 1,5 GHz
4x 1,2 GHz
2x 2.0 GHz
Grafický čip
PowerVR SGX544
PowerVR SGX544
PowerVR SGX544
PowerVR SGX544MP2
RAM
1 GB
2 GB
1 GB
2 GB
Pamäť
4 GB
32 GB
16 GB
16 GB
Technológie
Wi-Fi, BT 4.0, GPS
Wi-Fi, BT 4.0, GPS
Wi-Fi, BT 4.0, GPS
Wi-Fi, BT 3.0, GPS, NFC
Displej
5” Full HD
5” Full HD
4,7” HD
6” Full HD
Fotoaparát
13 MPx
13 MPx
13 MPx
8 MPx
Batéria
2000 mAh
2500 mAh
2000 mAh
3200 mAh
Hmotnosť
156 g
158 g
117 g
210 g
Systém
Android 4.2.1
Android 4.2.2
Android 4.2.2
Android 4.2.2
Cena
209 eur
249 eur
289 eur
295 eur
Výsledky testov
GoClever Insignia 5X
GSmart Guru G1
Alcatel Idol Alpha
Asus FonePad Note
AnTuTu
Score
15354
15652
14080
21268
CPU FP
1566
1597
1276
1895
3D Graphics
3112
2992
3366
5467
3DMark
Ice Storm Unlimited
2825
2766
2547
7252
Ice Storm
3548
3145
3203
7356
GoClever Insignia 5X
GoClever je najlacnejší z testovanej štvorice smartfónov, no aj tak sa tu výrobcovi podarilo skombinovať štvorjadrový procesor s jemným Full HD displejom. Štandardný gigabajt operačnej pamäte kazí len nedostačujúce dátové úložisko, z ktorého máte ako používateľ dostupné len necelé dva gigabajty.
Dodatočnej investície v podobe pamäťovej karty sa tak určite nevyhnete, keďže stačí jedna väčšia hra a nič iné si už nenainštalujete.
Kvalita spracovania je dobrá. To znamená, že smartfón sa vám po mesiaci nerozpadne, no pri silnejšom namáhaní neostane ticho. Výkon hardvéru je vhodný na bežné používanie, hry sú v spojení s vysokým rozlíšením pre čip od Mediateku silným sústom. Fotoaparát na tom nie je zle, no pri zlom svetle z neho dobré fotografie nedostanete - a to isté platí aj pre nahrávanie videa.
V cene okolo 200 eur len ťažko nájdete lepší displej. Má vysoké rozlíšenie, vynikajúce pozorovacie uhly a aj farebné podanie je veľmi dobré. V balení nájdete aj doplnkovú batériu s kapacitou 4000 mAh, ku ktorej ale patrí rozmerovo väčší kryt. Na každodenné nosenie to nie je, no na dovolenke alebo služobnej ceste to môžete oceniť.
Páči sa nám, že výrobca nerobil žiadne experimenty a v smartfóne je čistý systém Android. Škoda ale, že len v staršej verzii 4.2.1.
+dobrá cena, Full HD displej, doplnková batéria
- malá pamäť
Hodnotenie: 7,7
Ďalšie odborné recenzie na mobil GoClever Insignia 5X.
GSmart Guru G1
Smartfón GSmart má pevné kovové telo, štvorjadrový procesor a displej s jemným Full HD rozlíšením. GSmart Guru G1 síce nie je žiadna novinka, no jeho aktuálna cena klesla na 249 eur a papierové parametre z neho robia jeden z najzaujímavejších smartfónov vo svojej kategórii.
GSmart pritom nie je výrobca známy prémiovými modelmi, no okrem množstva lacných smartfónov dokáže vyrobiť model, ktorým zaujme aj náročnejšieho zákazníka.
Konštrukcia je zvládnutá výborne - smartfón sa vám nerozpadne po prvom páde a vďaka zadnému kovovému krytu je veľmi pevný a hrubý len 7,2 milimetra. Dizajn je skôr priemerný, s klasickou čiernu farbou a netradične umiestnenými tlačidlami na ľavej strane.
Od hardvéru nečakajte zázraky. Štvorjadrový čip má len priemerný výkon a lepšie to nie je ani pri jeho grafickej časti. Dva gigabajty operačnej pamäte ale vyzerajú dobre a 32 gigabajtovému úložisku s radosťou nájdeme využitie pri HD filmoch a hudbe.
Pri päťpalcovom displeji sa nám páči jemné Full HD rozlíšenie, ktoré oceníte hlavne pri surfovaní po internete. Horšie to je s jeho kvalitou a pozorovacími uhlami. Stačí, ak smartfón pootočíte trochu viac a farby displeja okamžite vyblednú.
Priemerný je aj fotoaparát, ktorý má problém so silne kontrastnými scénami a dobre mu nejde ani interiérové fotenie. Za cenu 249 je to ale veľmi dobrý smartfón, pri ktorom sa niektoré nedostatky dajú akceptovať.
+pevná konštrukcia, 32 GB pamäť
- len priemerný výkon, fotoaparát
Hodnotenie: 7,5
Ďalšie odborné recenzie na mobil GSmart Guru G1.
Alcatel OneTouch Idol Alpha
Alcatel je to jeden z najkrajších smartfónov, aké si môžete kúpiť v cenovej hladine do 300 eur. Celokovové telo s farbou šampanského a priehľadná časť na a pod displejom nielen pekne vyzerajú, ale svetelným efektom vás upozornia aj na zmeškaný hovor či novú správu.
Aj napriek použitiu kovových materiálov je smartfón extrémne ľahký a so 117 gramami či hrúbkou len 7,5 milimetra vás vo vrecku obmedzovať nebude.
Hardvérová výbava nie je najlepšia, no pri bežnom používaní si to nevšimnete. Môže za to dobre zvládnutá grafická nadstavba, vďaka ktorej smartfón reaguje na vaše dotyky okamžite. Priemerný štvorjadrový procesor s jedným gigabajtom operačnej pamäte vás nebude obmedzovať ani pri náročných aplikáciách a zvládne graficky stredne náročné hry. Testovaný Asphalt 8 si ale vyžiadal zníženie detailov a podobné to bude aj pri ďalších náročných tituloch.
Alcatel Idol Alpha má z testovaných zariadení najnižšie rozlíšenie, no vynahrádza to veľmi dobrou kvalitou displeja. Farby sú síce trochu intenzívnejšie, no podsvietenie je dostatočné aj pre prácu na priamom slnku a farby sa nestrácajú ani pri pohľade z extrémnych uhlov. Fotoaparát vás poteší - fotky sú použiteľné aj pri fotení v interiéri a ak máte svetla dostatok, je výsledok veľmi dobrý.
+ dizajn, konštrukcia, displej, fotoaparát
- priemerný výkon
Hodnotenie: 8,5
Ďalšie odborné recenzie na mobil Alcatel OneTouch Idol Alpha.
Asus FonePad Note FHD6
Asus vyzerá ako malý tablet, no stále to ešte je smartfón. Uhlopriečka 6 palcov pritom nie je až tak výnimočná a podobné smartfóny nájdeme v ponuke skoro každého výrobcu. Je ale škoda, že sa výrobca nesnažil dosiahnuť čo najmenšie rozmery.
Telo tohto smartfónu je ta dosť hrubé (má vyše 10 milimetrov) a zbytočne veľký je aj rám okolo displeja. S hmotnosťou 210 gramov nie je ani najľahší, pritom kovová Xperia Z Ultra váži rovnako.
Použitý čip od Intelu má síce len dve jadrá, no dokáže spracovať až štyri vlákna naraz a spolu s výkonným grafickým čipom dosiahol najlepšie výsledky aj pri graficky náročných hrách. Zvyšok výbavy je dobrý - dva gigabajty operačnej pamäte, 16-gigabajtové úložisko a klasický počet bezdrôtových technológií vrátane NFC. Batéria má kapacitu 3200 mAh, takže sa nemusíte báť neustáleho dobíjania.
Chválime aj IPS+ displej, ktorého jemné Full HD rozlíšenie oceníte hneď pri prvom použití webového prehliadača a silné podsvietenie pri používaní na priamom slnku. Pri fotoaparáte nám chýbal jedine blesk, kvôli čomu ho využijete len počas dňa. So súmrakom totiž prichádza aj šum, ktorý bohužiaľ nejde nijako prehliadnuť a výsledku nepomôže ani veľké množstvo nastavení, ktoré nájdete v aplikácii fotoaparátu.
+ veľmi dobrý výkon, dotykové pero vo výbave
- nemá blesk, hrúbka
Hodnotenie: 8,2
Ďalšie odborné recenzie na mobil Asus FonePad Note FHD6.