SME

Vlajková loď od Sony? Nový fotomobil revolúciu nepriniesol

Je výkonný, odolný a môžete s ním fotiť aj pod vodou. Škoda, že sa až priveľmi podobá na svojho predchodcu.

(Zdroj: Sony)

Sony Xperia Z2

Páči sa nám:

odolná konštrukcia, výkon, displej

Nepáči sa nám:

fotografie mohli byť lepšie

Cena:

639 eur

Hodnotenie:

8,7

Produkt na test poskytla spoločnosť Sony.

Je to už viac ako rok, čo v Sony našli recept na prémiový smartfón najvyššej triedy. Odolné telo, ktoré môžete pokojne obliať aj vodou, vysoký výkon a pekný dizajn so sklom na zadnej strane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšia Xperia Z2 sa v mnohom podobá na svojich predchodcov, a hoci neprináša výrazné zmeny, je to stále jeden z najlepších smartfónov na trhu.

Nájdite desať rozdielov

Ak však vedľa seba postavíte starší a nový model, len ťažko nájdete výraznejšie rozdiely v konštrukcii. Rozmery sa totiž skoro vôbec nezmenili, hoci uhlopriečka displeja narástla o dve desatiny palca.

SkryťVypnúť reklamu

Znovu sa vám v rukách ocitne pevný smartfón s kovovým rámom a sklenenou zadnou časťou. Tu nastala drobná, no nepostrehnuteľná zmena kvôli odobratiu ochrannej fólie, ktorá predtým nebola dostatočne odolná voči poškriabaniu ostrými predmetmi.

Novinka tým našťastie neutrpela na odolnosti a museli by ste stvárať so zariadením nepekné veci, aby ste ho dokázali zničiť. Jediné, čoho sa nezbavíte, sú odtlačky prstov. Zadné sklo ich priťahuje a čisteniu sa určite nevyhnete.

Ergonómia ovládania sa nezmenila. V reálnom svete to znamená, že vám smartfón z ruky len tak ľahko nevypadne a priemerný jedinec ovládne základné funkcie pohodlne aj jednou rukou.

Zariadenie spĺňa štandard IP58, čo znamená zvýšenú odolnosť voči prachu, nečistotám a vode. Pod vodou vydrží polhodinu v hĺbke jedného metra.

SkryťVypnúť reklamu

sony-xperia-z2-1.jpg

Fotoaparát je rovnaký

V skratke tu platí všetko, čo sme písali koncom minulého roka o modeli Xperia Z1. Veľké očakávania od snímača s rozlíšením 20,7 milióna bodov sú dôvodom, prečo môžete byť z výsledných fotografií trochu sklamaní.

Ani spomínané rozlíšenie s Exmor-RS čipom, G-Lens optikou a výkonným Bionz procesorom si neporadí vo veľmi zlých svetelných podmienkach. Zistíte to už po prvom pokuse o odfotenie neposedných detí pri večeri alebo keď sa rozhodnete nasnímať zaujímavo osvetlenú nočnú ulicu. Jedinou záchranou tak sú budúce aktualizácie, ktoré už pomohli lepšie fotiť aj prvej Xperii Z1.

Počas slnečných dní však dokáže smartfón malé zázraky a fotografie sú krásne vyvážené, ostré a bez akýchkoľvek chýb. Farebné podanie je reálne, dobre s ním zvládnete aj kontrastné scény.

SkryťVypnúť reklamu

Výraznú zmenu nájdete pri funkcii natáčania videa. Po novom si môžete zvoliť 4K rozlíšenie, určené pre najmodernejšie televízory. No bez dodatočnej pamäťovej karty to radšej neskúšajte. Stačí pár minút nahrávania a voľné gigabajty pamäte sa vám začnú rýchlo strácať.

sony-xperia-z2-3.jpg

Pomalý určite nebude

Parametre

  • Štvorjadrový procesor Snapdragon 801, 2,3 GHz
  • Grafický čip Adreno 330
  • 3 GB pamäť
  • 16 GB dáta
  • Wi-Fi, BT 4.0, NFC, LTE, GPS
  • 5,2” Full HD IPS displej
  • 20,7 MPx foto
  • 146,8x73,3x8,2 mm
  • Hmotnosť 163 g
  • Android 4.4.2

High-end modely smartfónov sú už pol roka nudné. Môže za to určitá stagnácia na trhu hardvéru, konkrétne mobilných čipov. Výkon teda určite nie je dôvodom, prečo by ste mali prejsť z Xperie Z1 na Xperiu Z2.

Čip síce nie je úplne rovnaký, no má len o trochu výkonnejší procesor a rovnaký grafický čip. Výrobca aspoň vylepšil operačnú pamäť, ktorá má teraz kapacitu tri gigabajty. Dátové úložisko zostalo nezmenené, 16 gigabajtov si môžete rozšíriť pamäťovou kartou až na 128 gigabajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Bezdrôtové technológie tu nájdete od výmyslu sveta. Okrem rýchlej ac verzie Wi-Fi to je Bluetooth 4.0, GPS a LTE s rýchlosťou až 150 Mbps. Prítomné je aj FM rádio, ktoré už v dobe služieb typu Spotify stráca význam.

Viditeľnou zmenou prešiel displej, kde už konečne nenájdete TN technológiu. Výrobca použil IPS technológiu, čo znamená, že sa môžete tešiť na lepší kontrast, živšie farby a bezproblémové fungovanie aj na priamom slnku.

Full HD rozlíšenie zostalo zachované a pri 5,2 palcovej uhlopriečke je stále dostatočne jemné.

Výsledky testov

AnTuTu v4

Score

34187

RAM

3178

CPU FP

3386

3D Graphics

8577

3DMark

Ice Storm Unlimited

15964

Dobre upravený systém

Čistý systém Android v zariadeniach od Sony nenájdete. Úpravy tu nie sú malé, no zároveň neznižujú výkon celého zariadenia tak negatívne, ako v prípade Samsungu.

Sony má upravenú obrazovku, systém nastavení a najmä, nájdete tu množstvo doplnkových aplikácií. Okrem videa a obrázkov je to hlavne hudba, pri ktorej nájdete nielen prepracovanú aplikáciu Walkman, ale aj rozšírené možnosti nastavenia zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinečná je aplikácia fotoaparátu, s ktorou si môžete užiť kopu zábavy v prípade, ak vás baví rozšírená realita. Vybrať si totiž môžete z niekoľkých tém, ktoré vám do snímanej scény pridajú pohybujúce sa objekty.

Bežný fotograf ocení manuálne nastavenia vrátane vyváženia bielej či úpravy hodnoty ISO. Pri videu môžete okrem spomínaného 4K rozlíšenia nahrávať v HD pri 120 snímkach za sekundu, z čoho neskôr spravíte efektné spomalené zábery.

camapp.jpg

Je to dobrá evolúcia

Sony Xperia Z2 nie je prelomový smartfón, je to skôr evolúcia predchádzajúceho modelu. S ním má totiž spoločné skoro všetko a pridáva len niekoľko drobných pozitívnych zmien vo výkone, displeji, konštrukcii a kapacite batérie.

Po novom ho prebudíte poklepaním po displeji a už sa vám automaticky nevypne ani počas čítania dlhšieho textu.

SkryťVypnúť reklamu

Chyby sa hľadajú ťažko, hlavne, keď je problém tento smartfón aj utopiť či rozbiť. Naša kritika smeruje na prehrievanie pri nakrúcaní videa a stále sme trochu sklamaní z výsledných fotografií. Na to, aké má fotografická časť parametre, sme jednoducho čakali viac.

Cena vás určite nepoteší, rovnako ako vás nepotešila ani pri prémiových modeloch iných zvučných značiek. Za menej ako 639 eur ho v známych obchodoch nekúpite.

No ak máte hlbšie do vrecka a zvládnete pár kompromisov, tak sa pokojne poobzerajte po staršom modeli Xperia Z1. Ten kúpite vo výpredaji už za menej ako 390 eur.

Sony Smartband

smartband.jpg

Nie je to náhrada za vaše hodinky, ale doplnok, ktorý sleduje všetky vaše aktivity. Nové inteligentné zariadenie od Sony určené na nosenie sa tak od konkurencie zásadne odlišuje - neukáže vám aktuálny čas, neprezradí vám vlastne úplne nič. Všetky dáta, ktoré o vás a vašom pohybe zistí, prenáša do smartfónu.

SkryťVypnúť reklamu

Základom je váš pohyb, konkrétne sledovanie krokov. Z vašich pohybov toho zistí omnoho viac - vie, koľko kalórií ste spálili, kedy oddychujete, kedy bežíte a presne vie, kedy spíte hlbokým spánkom a kedy sa začínate prebúdzať. To vie napríklad využiť pri inteligentnom budení a preberie vás v tom najlepšom možnom čase.

Zatiaľ ale nevie odhadnúť kedy trávite čas bicyklovaním a ak si po večernej sprche necháte náramok na poličke, tak to skončím dokonale hlbokým spánkom.

Toto ale nie sú chyby, ktoré by nešlo odstrániť dodatočnými aktualizáciami. Podobné problémy mala aj spoločnosť Nike so svojim Fuleband, ktorý k dokonalosti potreboval celý rok.

Sony Smartband vydrží na jedno nabitie približne týždeň a nabijete ho s pomocou klasickej microUSB nabíjačky. So smartfónom komunikuje cez rozhranie Bluetooth, pre jednoduché spárovanie môžete využiť NFC.

SkryťVypnúť reklamu

Cena nie je vysoká, za necelých 90 eur dostanete Smartband spolu s dvoma remienkami. Ak by sa vám poškodili, môžete si ich neskôr dokúpiť v rôznych farbách.

smartband-app.jpg

Čítajte ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia Z2 na Recenzie.SME.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


36
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 2
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 53
SkryťZatvoriť reklamu