Nie len antivírusový softvér, ale aj zdržanlivosť je cestou k bezpečnému počítaču.
Ak ste sa doposiaľ nedokázali vyhnúť problémom so škodlivým kódom vo vašom počítači, je na čase zamyslieť sa, kde je problém.
Sú ľudia, ktorí nepoužívajú ochranný softvér a svoje počítače považujú za bezpečné po celé roky. Nemajú ani zázračné schopnosti, ani zázračné počítače. Prečo sú úspešnejší ako vy? Možno sa len držia niekoľkých jednoduchých pravidiel.
1.Aktualizujte
Neexistuje žiadny dôvod, aby ste ignorovali výzvu operačného systému, internetového prehliadača či ostatných softvérov o dostupných aktualizáciách. Vývojári si nemôžu dovoliť negatívnu publicitu tým, že vo svojich produktoch majú chyby, ktoré môžu útočníci zneužiť.
Snažia sa urobiť všetko pre to, aby sa opravy k používateľom dostali čo najrýchlejšie. Dokonca aj k tým lenivým či neskúseným, ktorí na svoju bezpečnosť kašlú.
Vždy, keď vidíte hlásenie o aktualizácii, určite ho povoľte. I keď by vás to malo stáť niekoľko minút času, ktoré sú potrebné pre reštartovanie programu či operačného systému. Nemáte čo stratiť, dokonca ani vtedy, ak používate softvéry bez platnej licencie.
Dnes už je takmer každý softvér v slovenčine, neexistuje priestor pre výhovorky, že vy prosbe nerozumiete.
2.Len dôveryhodný obsah
Ak chcete cestovať autobusom načierno, musíte vedieť, ako na to. Ak chcete klamať, nesmiete sa pri tom červenať. Rovnaké je to aj na internete. Hlavným zdrojom nákazy sú webové stránky s pornografiou či nelegálne šíreným obsahom.
Máte dve možnosti. Buď sa začnete chovať na internete slušne, alebo sa zdokonalíte v technológiách, aby ste vedeli, čo si môžete dovoliť a čo nie.
Inak naďalej hrozí, že vás budú útočníci strašiť vo falošnej uniforme polície alebo vycucajú z vášho počítača všetok výkon a internetovú konektivitu tak, že sa aj z toho najbystrejšieho stroja stane letargický lenivec.
Dobrá duša, ktorá vám pri každej prosbe opravuje počítač a zbavuje vás vírusov i tak vie, čo robíte za klávesnicou, keď vás nikto nevidí.
3.Nebuďte zvedaví
Čo vás po škandáloch, tajomstvách a úžasných veciach od výmyslu sveta, o ktorých by ste nevedeli, ak by vám ich ktosi cez internet nepchal pod nos.
Nech už príde fantastický odkaz cez e-mail, sociálnu sieť či iný nástroj na komunikáciu, zabudnite naň. Zvyčajne je to práca záškodníkov. Chytajú na lep zvedavcov, ktorí doposiaľ nepochopili, ako sa veci majú.
Iba máloktoré chyby sú natoľko závažné, aby útočníci získali moc nad počítačom bez vašej pomoci. Zvyčajne potrebujú, aby ste kdesi klikli, čosi potvrdili a ak to inak nejde, natlačia vás do úzkych, aby ste mali pocit, že jediná cesta von vedie cez osudový klik.
Práve to je moment, kedy povolíte spustenie škodlivého kódu vo svojom počítači a dáte záškodníkom zelenú.
Ak máte radi klebety, kúpte si v novinovom stánku bulvár, zájdite do obchodu na kus reči alebo sa pristavte v miestnom pohostinstve. Cudzojazyčný odkaz, a navyše od človeka, ktorého ani nepoznáte, zaručene nepríde so svetaborným zážitkom.
4.Buďte za oponou
Internetový smerovač je - na rozdiel od modemu - zárukou, že váš počítač nemožno osloviť z internetu bez toho, aby ste prvý krok nespravili vy. Pomyselnou bariérou je preklad adries, ktorý za jedinú – zvyčajne priamo dostupnú z internetu – skrýva všetky počítače v domácnosti alebo firme. Ak je správne nastavený smerovač, potom zostáva toto pravidlo platné naveky.
Nie je prekvapením, že smerovač je pre vás iba škatuľou, o ktorej možno ani netušíte, že obsahuje viac nastavení ako len meno a heslo od poskytovateľa internetu.
V skutočnosti však ide o počítač bez obrazovky a klávesnice, na ktorom bežia programy obsluhujúce chod siete. I tie potrebujú z času na čas aktualizovať, a chrániť prístup heslom, ktoré je iné, ako to, ktoré prednastavil poskytovateľ internetu či výrobca.
Tu sa z pozície laika nezaobídete bez pomoci. I keď to hravo obslúži s potrebnými znalosťami aj 10-ročný chlapec, ktorého opantali počítače.