WASHINGTON, BRATISLAVA. Telo človeka je domovom biliónov mikroorganizmov. Nachádzajú sa na koži, v črevách aj v ústach. Mnohé z týchto mikróbov, najmä tie v črevách, sú kľúčové pre zdravie človeka.
Placenta bývala dosiaľ považovaná za sterilné prostredie bez akýchkoľvek baktérií. Podľa novej štúdie publikovanej v Science Translational Medicine v nej však žije viacero rôznorodých organizmov, ktoré sa ponášajú najmä na tie v ústach.
Placenta ako ústa
Mikróby sú zvyčajne neškodné. No výskum naznačuje, že rozdiely v ich zložení by mohli lepšie vysvetliť predčasný pôrod.
„To nám umožňuje premýšľať o biológii tehotenstva inak ako doteraz,“ tvrdí podľa Portland Press Herald vedúca štúdie, pôrodníčka Kjersti Aagaardová z Lekárskej Baylor College v Houstone. „Tehotenstvo a skorý život by nemali byť úplne sterilné udalosti.“
Aagaardová spolu s tímom odoberala vzorky placentového tkaniva viac ako trom stovkám žien krátko po pôrode. Vedci si všimli, že hmotnosť matky - či už porodila prirodzene, alebo jej lekári pomohli cisárskym rezom - neviedla k zmene mikróbov v placente.
No baktérie bývali odlišné u žien, ktoré porodili buď predčasne, alebo v minulosti prekonali infekcie napríklad močových ciest.
Zabrániť komplikáciám
Výskumníci porovnali mikróby placenty s mikróbmi z pošvy, čriev, úst a kože netehotných žien. Tak odhalili, že mikróby z placenty sa najviac podobali tým z úst a pravdepodobne sa na svoje miesto dostali krvou.