SME

Lasery, radary a počítače. Archeológiu mení revolúcia techniky

Náleziská, na ktorých museli archeológovia kedysi roky kopať, dnes dokážeme preskúmať za pár dní či hodín.

Bibracte bolo slávne galské oppidum v časoch rímskej ríše, teraz je to jedna z najznámejších archeologických lokalít vo Francúzsku.Bibracte bolo slávne galské oppidum v časoch rímskej ríše, teraz je to jedna z najznámejších archeologických lokalít vo Francúzsku. (Zdroj: ARCHÍV PETER MILO)

BRATISLAVA. Túto osadu na južnej Morave objavili archeológovia už pred vyše päťdesiatimi rokmi. Odvtedy v lokalite Těšetice-Kyjovice systematicky kopú. Preskúmali časť osady a najmä rondel, teda kruhovitý objekt, ktorý tu vybudovali v mladšej dobe kamennej jedni z prvých roľníkov v tomto regióne.

Pred niekoľkými rokmi prišiel na miesto tím geofyzikov, medzi ktorými bol aj slovenský archeológ Peter Milo. Pomocou svojich prístrojov, ktoré dokážu zaznamenať, čo sa nachádza pod povrchom, zistili, že celé roky archeológovia skúmali iba okrajovú časť jedného veľkého sídliska.

„Vieme tam presne lokalizovať vyše sto domov a stovky ďalších objektov. Plochu, ktorú sme preskúmali za dva týždne, by tu archeológovia museli ich metódami kopať ešte tristo rokov,“ hovorí Milo, ktorý je vedeckým asistentom na Masarykovej univerzite v Brne. „Archeológovia tu po našom objave úplne zmenili stratégiu, kde kopať,“ dodáva.

Koniec Indianu Jonesa?

Obyčajní ľudia si môžu archeológa predstavovať ako Indianu Jonesa, ktorý sa hrabe v zemi a hľadá poklady. Za posledné roky však v archeológii prišlo k tomu, čo mnohí nazývajú „tichou revolúciou“.

Čoraz viac sa začínajú používať technologické novinky. Prístroje, ktoré vidia pod zem či za stenu, lietadlá s lasermi, čo hľadajú zaniknuté mestá, ale aj malé bezpilotné drony, ktoré dokážu vytvoriť podrobnú 3D mapu lokality.

Prednedávnom v jednom madridskom kláštore začali hľadať kosti slávneho španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantésa, autora románu Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Nemuseli rozkopať celý kláštor - pomocou georadaru hľadali polohu kostí a stačilo im kopať iba tam, kde im prístroj naznačoval, že ležia nejaké ľudské pozostatky.

O archeologickom využití geofyziky, čo je veda o vlastnostiach Zeme, vie svoje aj Peter Milo. S georadarmi, magnetometrami či prístrojmi na meranie elektrického odporu pracoval vo viacerých štátoch, napríklad v Sýrii či Guatemale. Pred mesiacom sa vrátil z významnej archeologickej lokality Bibracte v strednom Francúzsku. Sú tam ruiny obrovského galského oppida.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3ESM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu