LONDÝN, BRATISLAVA. Chobotnica má na svojich chápadlách stovky prísaviek, ktoré zachytia čokoľvek, čoho sa dotknú. Týchto osem chápadiel sa však nikdy nezapletenie a biológovia už vedia prečo.
Podľa štúdie v časopise Current Biology produkuje koža zvieraťa chemické látky, ktoré zabraňujú prísavkám, aby sa uchytili na iných chápadlách chobotnice a zamotali sa.
„Ramená chobotnice majú zabudovaný mechanizmus, ktorý zabraňuje prísavkám, aby sa chytili kože chobotnice,“ tvrdil podľa magazínu Nature vedúci práce Guy Levy z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
Neurológovia to zistili tak, že odrezali chobotnici chápadlo a podrobili ju sérii testov. Podľa nich však nešlo o pre zviera traumatizujúci postup, keďže chobotnica občas príde o chápadlo aj vo voľnej prírode a dokáže sa sama zregenerovať.
Takýmto spôsobom výskumníci zistili, že chápadlá zostali aktívne viac ako hodinu po amputácii a pevne chytili akýkoľvek predmet - okrem bývalého hostiteľa, iných živých chobotníc a ďalších amputovaných chápadiel.
„Keď sme však z chápadla stiahli kožu a priložili ju k inému amputovanému chápadlu, boli sme prekvapení, že ju schmatlo ako akékoľvek iné predmety,“ dodal podľa Nature aj spoluautor štúdie Nir Nesher.
Neurológovia tiež zistili, že každé chápadlo chobotnice ovláda samostatný súbor neurónov, ktoré tak umožňujú kontrolovať ich pohyb nezávisle od zvyšku tela.