MENLO PARK, BRATISLAVA. Na prvý pohľad vyzerá ako papierová skladačka s malým LED svietidlom. V skutočnosti však ide o diagnostický nástroj, ktorý by v krajinách tretieho sveta mohol pomôcť pri odhaľovaní pôvodcov chorôb.
Náklady na výrobu mikroskopu s názvom Foldscope nie sú vyššie ako 40 centov a čoskoro ho bude testovať desaťtisíc výskumníkov z celého sveta. Za projektom stoja akademici zo Stanfordovej univerzity, ktorí pri konštrukcii mikroskopu využívajú rôzne druhy tlače. Vytvárajú tak mikrooptiku i filtre, ktoré určujú farebné spektrum prechádzajúce vzorkou.
Papierovú skladačku navrhli tak, aby sa do nej dali zasúvať štandardné mikroskopové sklíčka so vzorkami. Použiť však možno aj plastové, obzvlášť pri vzdelávaní, kde je dôležitá bezpečnosť obsluhy.
Vedci dosiaľ pracovali s viac ako tridsiatimi modelmi mikroskopu, pri ktorých skúšali rôzne konštrukčné prvky. Do jedinej stavebnice totiž môžu zakomponovať niekoľkom mikrooptík, clôn, farebných filtrov a prvkov, ktoré majú vplyv na tvorbu obrazu. Vďaka tomu možno vyrábať všestranné i jednoúčelové mikroskopy.
Správnou konfiguráciou možno zariadenia nastaviť na hľadanie konkrétneho druhu baktérií vo vopred známom druhu vzorky. Vtedy dokáže mikroskop obslúžiť aj úplný laik, ktorý len porovná obraz s obrázkovým katalógom.
V súčasnosti nie je jasné, kedy sa spustí sériová výroba mikroskopov.
Napísali na serveri Foldscope.com.