SME

Kolumbus objavil Ameriku vďaka náhodám

Renesancia naštartovala nové objavovanie sveta. Kolumbovo hľadanie západnej cesty do Indie bolo plné šťastných náhod aj katastrof.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Je dvanásteho októbra roku 1492. Krátko po druhej hodine ráno sa námorník španielskeho kráľovstva Rodrigo de Triana zahľadí na svoju loď. Plávajú už druhý mesiac a západná cesta do Indie, krajiny vzácneho korenia a látok, je stále ďaleko. Možno si pomyslí, že sa ten šialený Janovčan mýli a do Orientu sa jednoducho takýmto spôsobom, cestou, ako obísť všetkých tých Portugalcov, jednoducho dostať nedá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No potom sa znovu poriadne zahľadí – a zrazu narazí na nízku pevninu v diaľke. O pár hodín tri slávne lode – Santa María, Niňa a Pinta – zakotvia pri jednom z bahamských ostrovov. Krištof Kolumbus mu dáva meno San Salvador.

SkryťVypnúť reklamu

Pár ďalších týždňov sa plaví popri pobreží neznámej krajiny, o ktorej stále verí, že je kúskom vzdialenej Indie. Pre vtedajších Európanov objavuje sever Kuby, neskôr Hispaniolu, ostrov, na ktorom dnes ležia Haiti a Dominikánska republika.

Na Vianoce toho roku však pri Hispaniole jeho vlajková karaka Santa María nabehne na plytčinu. Ostávajú mu len dve menšie lode, s ktorými sa musí vrátiť do Španielska i menšia posádka, pretože časť necháva na Haiti v novovybudovanej mikropevnosti Dedina Narodenia Pána.

Vznikla aj z trámov uviaznutej lode, ktorú Kolumbus ešte predtým použil ako terč pre svoje delá, vďaka čomu ohúril miestneho náčelníka a získal povolenie pre svojich mužov zostať na ostrove.

Ako let na Mesiac

Hovoriť o objavení Ameriky na konci 15. storočia asi nie je úplne presné. Dnes už poznáme archeologické nálezy zo severu Kanady, ktoré naznačuje prítomnosť cudzích ľudí v osadách miestnych obyvateľov. A týmito cudzími ľuďmi, podľa používaných nástrojov, boli zrejme severskí Európania.

SkryťVypnúť reklamu

V drsných podmienkach chladných oblastí sa však nikdy neuchytili a takéto osídlenia postupom času zmizli. Až do čias, kým do Európy nedorazila renesancia. Dve dobové morské veľmoci – Španielsko a Portugalsko – vtedy začali súperiť o vzácne zdroje aj prestíž.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3ENU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu