BRATISLAVA. Skúmalo jedno z najhlbších miest našich morí. No zrazu palubní inžinieri stratili s hlbokomorským autonómnym zariadením Nereus kontakt.
Nachádzalo sa v hĺbke desať kilometrov, v priekope Kermadec neďaleko Nového Zélandu. Ponorka amerického Oceánografického inštitútu vo Woods Hole (WHOI) pravdepodobne nezvládla tlak okolia a v sobotu implodovala, čo neskôr naznačili aj jej pozostatky.
Autonómneho robota za osem miliónov dolárov postavili v roku 2008. Je iba jedným z mála zariadení, ktoré dokážu preskúmať najhlbšie miesta naši oceánov.
Práve na jednej z takýchto misií sa Nereus nachádzal, cieľom štyridsaťdňovej výpravy bolo preskúmať hlbokomorský život a získať nejaké jeho vzorky. Po siedmich hodinách činnosti však v sobotu stratili vedci s prístrojom kontakt.
„Extrémny výskum tohto druhu nie je nikdy bez rizika," komentoval to podľa LiveScience Larry Madin, vedúci výskumu vo WHOI. „Nešťastná strata Nerea iba podčiarkuje problémy práce v takýchto hĺbkach a za takýchto tlakov."
Nereus patril k najmodernejším zariadeniam svojho typu. Na palube si niesol napríklad lítiové batérie podobné tým v našich notebookoch, ktoré umožňovali dlhšiu výdrž. Niektoré z jeho optických káblov neboli hrubšie ako ľudský vlas. A dokázal pracovať samostatne, aj bez kontroly operátora na palube výskumnej lode.
„Nereus nám pomohol preskúmať miesta, ktoré sme nikdy predtým nevideli a umožnil nám pýtať sa otázky, pri ktorých sme ani nedúfali, že sa ich budeme raz pýtať," dodal pre BBC Timothy Shank, ktorý viedol projekt plavidla.