ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Stačí dvadsať dolárov na to, aby z výrobného pásu zišiel skutočne použiteľný smartfón pripravený pre distribúciu na trhu?
Podľa spoločnosti ARM nastane tento moment už o niekoľko mesiacov. Ceny súčiastok a technológií klesajú stabilným tempom, ktoré čoskoro pokorí dvadsaťdolárovú hranicu.
Ak sa rozhliadneme po smartfónoch s jednojadrovým procesorom Cortex A5, čísla sú pomerne jasné. Lenovo na MWC 2013 ukázalo model so 60-dolárovou etiketou, v októbri rovnakého roka sa objavil neznačkový smartfón s 35-dolárovou cenou.
Dnes je cenový rozsah androidového lowendu v rozpätí od 28 do 33 dolárov. Stačí však ubrať trochu pamäte a vymeniť Android za Firefox a cena padá na 25 dolárov.
TIP: Vyberte si najlepší smartfón alebo tablet.
Čítajte odborné recenzie na smartfóny alebo tablety a vyberte si ten najlepší.
Recenzie.SME.sk
V posledných rokoch významne vzrástla aj kvalita vyhotovenia. Čínski výrobcovia lepšie zvládli prácu s plastami a dokážu dať mobilom vyhotovenie, ktoré pri každodennom používaní nezlyháva v detailoch. Otvorila sa im tak cesta na rozvojové trhy.
Nie je tomu dávno, čo bol smartfón symbolom technologického luxusu. Všetko zmenil Google s jeho Androidom. Dal do obehu platformu, ktorú stačilo spojiť s čipmi ARM architektúry a vznikla stavebnica, vďaka ktorej môže každý výrobca elektroniky prísť na trh so smartfónom so všetkým, čo k tomu patrí.
Je to takmer ako v ére rozmachu PC, tentokrát sa však všetko zmontujú vo fabrike. Očakáva sa preto, že ceny technológií budú naďalej klesať a 20-dolárová hranica nemusí byť dnom.
Napísali v magazíne The Register.