Nie je to dávno, čo bolo vodné chladenie výsadou špecializovaných herných počítačov, pričom montáž zvládli len tí najšikovnejší. Navyše, potom ich čakala neustála starostlivosť o celý systém, vrátane dopĺňania chladiacej tekutiny.
Dnes je situácia odlišná a okrem spomínaných systémov si môžete kúpiť riešenie všetko v jednom - je v mnohých prípadoch rovnako účinné, cenovo dostupné a zvládne ho namontovať každý, kto sa nebojí skrutkovača.
Ako to funguje?
Základný princíp je založený na prúdení kvapaliny, ktorá ochladzuje procesor. Celý systém sa skladá z časti, ktorú pripevníte na procesor a z chladiča, v ktorom sa kvapalina ochladzuje.
Obeh kvapaliny zabezpečuje malé integrované čerpadlo, ktoré je tiché. V závislosti od hardvéru a veľkosti chladiča môžete, ale aj nemusíte použiť ventilátory. V niektorých prípadoch totiž postačí prirodzený prietok vzduchu v skrinke na to, aby dokázal dostatočne chladiť kvapalinu.
Keďže je celý systém uzavretý už od výroby, nehrozí nečakané vyliatie kvapaliny a rovnako sa nemusíte ani starať o jej dopĺňanie.
Kedy nad ním začať uvažovať?
Vodné chladenie určite nie je vhodné do každého počítača. Oceníte ho hlavne v prípade výkonných procesorov, prípadne ak je vašim cieľom mať čo najtichší počítač.
Výkonné komponenty totiž generujú zvýšené teplo, ktoré je potrebné čo najjednoduchšie odviesť preč z vnútra počítačovej skrinky.
Môžete síce siahnuť po mohutných chladičoch, no ich rozmery vám spôsobia komplikácie pri malých skrinkách a špecifických základných doskách. Rovnako inštalácia nebýva úplne jednoduchá.
Vodné chladenie môže pôsobiť zložito, no systémy “všetko v jednom” vás nebudú obťažovať nastavovaním a nečakajú vás tu ani žiadne zložité úkony. Cena pritom nie je extrémne vysoká a začína pri hranici 50 eur.
Konkrétny model vyberajte na základe potrieb, použitého hardvéru a vašich požiadaviek na hlučnosť. Platí tu priama úmera - čím lepší chladič, tým viac zaň zaplatíte.
Ak navyše neplánujete svoj procesor pretaktovať, môžete siahnuť aj po tom najlacnejšom riešení. Dnešné procesory sú už energeticky efektívne a neprodukujú toľko tepla, ako ich predchodcovia.
V prípade skutočne výkonných riešení alebo pri snahe o dosiahnutie čo najtichšej prevádzky sa pravdepodobne nevyhnete kúpe rozmerovo väčšieho riešenia. Tu si na stránkach výrobcu určite overte kompatibilitu s vašou skrinkou.
Budete prekvapení
Ak ste doteraz fungovali s priemerným alebo len so základným chladičom, budete príjemne prekvapení nízkou hlučnosťou a nízkymi teplotami vášho procesora.
My sme vodné chladenie NZXT Kraken X60 vyskúšali s výkonným štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-3770, ktorý sa pri bežnej práci v systéme nezahrial na viac ako 30 stupňov pri nastavení najtichšieho systému chladenia.
Hranie výkonnostne náročných hier s hlučnosťou vôbec nepohlo. Ani po hodine hrania sa teplota nedostala cez 53 stupňov, a tak sme museli vyskúšať zvýšenie frekvencie. No ani potom sme sa nedostali na také vysoké hodnoty, aké sme mali pri bežných chladičoch.
Výsledkom bola tichá zostava, pri ktorej sa teplota procesora ani zďaleka nepriblížila ku kritickým hodnotám. Cena za tento chladič ale nie je nízka, pripravte si približne 140 eur.
Montujeme vodné chladenie
Aby sme vám ukázali jednoduchosť inštalácie, vybrali sme vodné chladenie systému všetko v jednom od spoločnosti NZXT. Tá ma v ponuke dve riešenia, jedno pre stredne výkonné systémy a jedno pre výkonné herné a pracovné stanice. Ich inštalácia je zhodne veľmi jednoduchá.
Systém Kraken X60 síce nie je lacný, no dokáže spoľahlivo uchladiť aj vysoko pretaktované procesory. Pripravte sa ale na vyššiu cenu a možné problémy s inštaláciou, keďže radiátor je veľký a potrebuje dostatok miesta.
Ak ho nemáte, je riešením lacnejší model, ten pasuje do skoro každej skrinky a stále dokáže dobre schladiť aj výkonné procesory.
Inštalácia začína nasadením spodného rámčeka. Ak nemáte skrinku s výzerom, budete musieť zo skrinky vybrať základnú dosku. Rámček je univerzálny a pasuje na všetky podporované dosky.
Pripevnenie hlavnej časti na procesor je veľmi jednoduché, spočíva v zakrútení štyroch skrutiek. Nemusíte nanášať teplovodivú pastu, nemusíte ani odhadovať silu potrebnú pre pevné prichytenie. Len nasadíte na procesor a skutkujete pokiaľ to ide.
Dôležité je nezabudnúť zapojiť všetky kábliky - bez nich by nefungovalo čerpadlo, voda by sa neochladzovala či ventilátory sa netočili.
Radiátor (výmenník tepla) môžete umiestniť na dolnú alebo hornú časť skrinky. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, tak si overte, či vám neskôr nebudú zavadzať hadičky. Problém môžu spôsobiť hlavne pri dlhých grafických kartách.
Dvojica dodávaných ventilátorov môže vzduch do skrinky vháňať alebo vyháňať. Výber je na vás, no určite by ste tu mali zohľadniť celkový prietok vzduchu v skrinke. My sme zvolili druhú možnosť.
Výrobca k chladiču dodáva aj vlastný softvér, s pomocou ktorého si môžete nastaviť správanie ventilátorov a monitorovať aktuálnu teplotu. K dispozícii je aj prehľadný graf, ktorý vám pomôže pri neskorších úpravách výkonu ventilátorov.
Chladič NZXT Kraken X60 na test poskytla spoločnosť caseking.de