LISABON, BRATISLAVA. Fanúšikovia zrkadloviek to neraz zažili na vlastnej koži. Na čip sadne pri výmene objektívov zrniečko prachu a na všetkých fotografiách je zrazu nápadná značka, ktorá ich spája dovedna.
Čosi podobné spája fotografie bez ohľadu na to, či boli nasnímané mobilom, kompaktom alebo zrkadlovkou.
Dvojica vedcov z Európskeho inštitútu pre ochranu a bezpečnosť občanov publikovala štúdiu, v ktorej sa zaoberá párovaním fotografií podľa šumu, ktorý obsahujú. Nazdávajú sa, že každý fotoprístroj za sebou zanecháva jedinečný podpis, ktorý sa s rôznou úrovňou dôveryhodnosti dá extrahovať z každej snímky. Je to akási šumová mapa, ktorá charakterizuje drobné kazy čipov.
Vďaka tomu raz bude možné rozbehnúť pátranie po autoroch fotografií, ak zo svojho fotoprístroja na internete publikujú dostatok snímok, ktoré by bolo možné spojiť s ich identitou. Je to ako hľadať párové fotografie a nazerať, či nie sú spojené s používateľským účtom na Facebooku alebo niektorej z iných osobných služieb.
Takáto taktika by raz mohla pomáhať napríklad polícii, ktorá pátra po únoscoch, tvorcoch detskej pornografie či iných záškodníkoch, ktorí za sebou zanechávajú digitálny fotoobsah. V súčasnosti možno hovoriť o 56-percentnej presnosti, ďalší výskum by však mohol technológiu dodatočne spresniť.
Už tak chýba iba jediné. Ohromný vyhľadávač, ktorý by na webe zbieral vzorky pre ich porovnávanie.
Napísali v magazíne The Verge.