MENLO PARK, BRATISLAVA. Volá sa Neurogrid a svojou architektúrou napodobňuje ľudský mozog. Na jeho základnej doske imituje činnosť jedného milióna neurónov a miliardy synaptických spojení 16 čipov. Vďaka tomu je 9000-násobne rýchlejší ako bežné počítače.
Za týmto počítačom stoja akademici zo Stanford University, ktorí sa zamerali na vývoj novej architektúry počítačov. Sú presvedčení o tom, že nový prístup k riešeniu bežných problémov by mohol výrazne zmodernizovať digitálne zariadenia.
Popri rýchlosti odozvy a výkone pri riešení úloh je zaujímavá aj spotreba. Tá dosahuje iba jednu 40-tisícinu príkonu stolových počítačov. V porovnaní so skutočným mozgom je to stále veľa, vo svete elektroniky však ide o výraznú inováciu.
Problémom pri využití nového počítača je práve výrazne odlišná architektúra. Kým vývojári si v priebehu desaťročí privykli na existujúce platformy, myslenie a logika Neurogridu sú odlišné. Preto akademici pracujú na vývojárskom prostredí, ktoré by dokázalo bariéru premostiť.
Neurogrid v súčasnosti rieši úlohy, ktoré prináležia ľudskému mozgu. Riadi protetické náhrady, ktoré boli doposiaľ priveľmi nemotorné.
Samotná technológia nemusí byť nákladná, ak sa dostane do sériovej výroby. Kým prototypové dosky a čipy vyjdú v súbore na 40 000 dolárov, pri modernej továrenskej výrobe by nemuseli stáť ani stotinu.
Napísali v India Times.