Smarftón na rozhraní telefónu a tabletu nie je pre každého. Veľkosť prináša okrem výhod aj ťažkosti. Skôr, ako si vyberiete telefón s veľkou uhlopriečkou, mali by ste zvážiť základné fakty.
Prejdite rovno na recenzie:
LG G Flex
Sony Xperia Z Ultra
Nokia Lumia 1520
HTC One Max
Tabuľka s parametrami
Nezmestíte ich na obvyklé miesta. Do vrecka nohavíc sa veľký smartfón ako tak zmestí, no obtiahnuté šortky sú už problém a pri sedení bude zavadzať v každých nohaviciach. V zadnom vrecku nemusí telefón prežiť vôbec. Nám sa ani jeden z testovaných modelov nevošiel ani do vrecka bundy, z toho bočného vypadával a aj odkladací box v prístrojovej doske auta im bol malý.
Jedna ruka nestačí. Pripravte sa aj na pevný stisk počas cesty hromadnými prostriedkami. Väčšinu prerastených smartfónov v jednej ruke neudržíte úplne spoľahlivo. Pád hrozí aj pri najmenšom pohybe prsta po obrazovke. Smartfón najlepšie ovládnete dvoma rukami, čo je však nepraktické v preplnenom autobuse.
Čo s veľkou obrazovkou? Ak máte po ruke dotykové pero, tak je z telefónu zrazu skvelý poznámkový blok. Dobre sa na ňom číta text, surfuje po internete a samozrejme, hry sú veľká zábava.
Výkonný hardvér. Veľkosť zariadenia dáva výrobcom priestor na využitie silných procesorov a veľkej batérie. Môžete si zahrať všetky hry, na ktorej obchode s aplikáciami narazíte. Neraz aj také, ktoré sú určené hlavne pre tablet. Hladko pobežia ja všetky ostatné aplikácie. Rovnako si vychutnáte film, či pohodlne prečítate knihu. Vysokokapacitné batérie schované za veľkou obrazovkou udržia telefón v chode aj dva dni.
LG G Flex
Ako jediný zo štvorice testovaných smartfónov nemá Full HD rozlíšenie, no je to práve ohnutý displej, ktorý vás zaobleným dizajnom priláka. Telefón sa vďaka zaobleniu lepšie nosí vo vrecku nohavíc.
Zahnuté rohy sú tiež bližšie k prstom a šesťpalcová uhlopriečka sa vďaka tomu ovláda pohodlne aj jednou rukou. Najviac obrazovku oceníte v presvetlenom prostredí. Vďaka zakriveniu sa na displej dostane len časť z okolitého svetla, čo znamená výrazne menej rušivých odrazov.
Smartfón sa vám bude v ruke držať veľmi dobre, no pripravte sa na netradične umiestnené tlačidlá. Tie výrobca premiestnil z boku na zadnú stranu, kde sú dobre dostupné nezávisle od toho, či zariadenie ovládate pravou, alebo ľavou rukou. Pevnosť konštrukcie sa vám bude páčiť, len ak nezačnete tlačiť v strede zadnej časti.
Čo mu naopak ide dobre, je odolnosť proti rôznym škrabancom. Hardvér kopíruje vyšší štandard svojej kategórie, ale oproti konkurentom ponúka dvojnásobok úložného priestoru. Len ťažko nájdete hru alebo aplikáciu, ktorá by nefungovala plynulo.
Čo inde nenájdete, sú špecifické doplnky systému. LG si niektoré z nich požičalo od Samsungu a pár je tu úplne nových. Smartfón vás tak pozorne sleduje pri čítaní či pozeraní videa, displej odblokujete dvojitým poklepaním a vďaka upravenému multitaskingu môžete naraz pracovať s dvoma aplikáciami.
Cena: 679 eur
Hodnotenie: 7,8
+ zaoblený displej, tlačidlá na zadnej strane, výkon
- rozlíšenie displeja, starší Android
Ďalšie odborné recenzie na mobil LG G Flex.
Sony Xperia Z Ultra
Pevný kovový rám a fóliou potiahnuté tvrdené sklo robí z telefónu veľmi odolné zariadenie. Smartfón je vodotesný a bez strachu ho môžete zahrabať aj do piesku. So 6,4-palcovým displejom je to jeden z najväčších testovaných smartfónov. Full HD rozlíšenie je v kategórii štandardom, Sony však ponúka aj dobrú vernosť farieb.
S výkonom problém mať nebudete. Štvorjadrový procesor, dobrý grafický čip a dva gigabajty operačnej pamäte uspokoja aj najnáročnejších. Zbytočne budete hľadať hru, ktorá by nešla plynulo, či aplikáciu, na ktorú by hardvér nestačil.
Rovnako je rýchla aj bezdrôtová komunikácia, či už je to Wi-Fi štandardu ac, Bluetooth vo verzii 4.0, alebo moderné LTE.
K dokonalosti nám chýbal už len lepší fotoaparát. Pekné fotografie spravíte len pri dobrom svetle. Kontrastné časti snímanej scény sa zlievajú do čiernej machule a na interiérovú fotografiu môžete rovno zabudnúť, okrem iného aj preto, že úplne chýba blesk.
Ak sa cez tento nedostatok dokážete preniesť, čaká na vás odolný smartfón, ktorý navyše nemusíte nabíjať každý deň. Bežná cena je stále vysoká, no v akcii ho kúpite už za menej ako 400 eur.
Cena: 609 eur
Hodnotenie: 8,2
+ kvalitné spracovanie, odolnosť, výkon
- podpriemerný fotoaparát
Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia Z Ultra.
Nokia Lumia 1520
Je to jeden z posledných smartfónov, ktoré vznikli pred tým, ako Microsoft úplne pohltil Nokiu. Zároveň je to najväčšia a najlepšie vybavená Lumia, akú si môžete kúpiť. Telo z polykarbonátu pôsobí odolným dojmom a prežije aj menej šetrné zaobchádzanie.
V ruke sa drží dobre, šesťpalcová obrazovka je veľká, no množstvo funkcií stále ovládnete aj jednou rukou. Hardvér sa takmer úplne zhoduje so smartfónom od Sony. Výkonný štvorjadrový procesor či dva gigabajty operačnej pamäte na plynulý chod operačného systému od Microsoftu úplne stačia.
To najlepšie skrýva smartfón na svojej zadnej časti. Vysoké rozlíšenie snímača fotoaparátu tu našťastie nie je len ako marketingový ťahák. Výsledné fotografie sa kvalitou bez problémov vyrovnajú lepším kompaktným fotoaparátom.
Odradiť vás môže systém Windows Phone, pre ktorý je stále pomerne chudobná ponuka aplikácií, najmä ak hľadáte graficky náročnejšie hry. Nová verzia 8.1 však funguje výborne a dopĺňa niekoľko dôležitých funkcií vrátane centra upozornení.
Cena: 557 eur
Hodnotenie: 9,2
+ fotoaparát, spracovanie, dizajn, výkon
- bez informačnej diódy, nano SIM
Ďalšie odborné recenzie na mobil Nokia Lumia 1520.
HTC One Max
Hlavným lákadlom telefónu je hliníková konštrukcia, vynikajúci displej a softvérová nadstavba HTC Sense. Aj napriek tomu, že HTC používa najpomalší procesor z testovanej štvorice, drží si dobrý výkon.
Dokáže si poradiť aj s najnáročnejšími aplikáciami. Výkon v hrách je stále dobrý, pomalší grafický čip prístroj príliš nebrzdí.
Pevné telo vytvára dobrý dojem a 5,9-palcová obrazovka je ešte na pomyslenej hranici použitia v jednej ruke. S krátkymi prstami nepochodíte, no priemerne veľká ruka má šancu zvládnuť aspoň základné funkcie.
Špecialitou je snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje rovnako ako v prípade Galaxy S5 od Samsungu - prstom musíte po snímači pomaly prejsť. Senzor však HTC umiestnilo priamo pod fotoaparát, čo znamená, že objektív je neustále zamastený.
S fotoaparátom spravíte fotografie s rozlíšením len štyri megapixely, no ich kvalita je výborná, vo svojej kategórii jedna z najlepších. HTC One Max je z štvorice modelov najlacnejší a okrem pomalšieho hardvéru a nešťastne umiestneného snímača odtlačkov nemá vážne nedostatky.
Cena: 549 eur
Hodnotenie: 8,6
+ fotoaparát, reproduktory, dizajn
- nevhodne umiestnený senzor
Ďalšie odborné recenzie na mobil HTC One Max.
Parametre
LG G Flex
Sony Xperia Z Ultra
Nokia Lumia 1520
HTC One Max
Procesor
Snapdragon 800
Snapdragon 800
Snapdragon 800
Snapdragon 600
Rýchlosť
4x 2,3 GHz
4x 2,2 GHz
4x 2,2 GHz
4x 1,7 GHz
Grafika
Adreno 330
Adreno 330
Adreno 330
Adreno 320
RAM
2 GB
2 GB
2 GB
2 GB
Pamäť
32 GB
16 GB
16 GB
16 GB
Displej
6,0“ HD
6,4“ FHD
6,0“ FHD
5,9“ FHD
Fotoaparát
13 MPx
8 MPx
20 MPx
4 MPx
Batéria
3500 mAh
3050 mAh
3400 mAh
3300 mAh
Hmotnosť
177 g
212 g
209 g
217 g
Systém
Android 4.2
Android 4.4
Windows Phone 8.1
Android 4.4
Cena
679 eur
609 eur
557 eur
539 eur