SME

Chcete prispieť k vede a (nie) ste vedec? Hrajte hru

Zámerom hry EyeWire je nájsť a opísať čo najviac spojení neurónov sprostredkujúcich zrakový vnem.

(Zdroj: eyewire.org)

Prvý cicavčí konektom je na svete. Pre tých, ktorí nedržia krok so súčasnou vedou, konektom je niečo ako mapa všetkých spojení nervových buniek (neurónov) v mozgu.

Po ére genomiky zameranej na opísanie genómu (génovej výbavy bunky) a po ére proteomiky, zaoberajúcej sa podrobným opisom proteínov v rôznych bunkách organizmu, tu máme éru konektomiky. Teda minimálne vo svete neurovied.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konektom je výsledkom našich génov a životných skúseností, ktoré formujú spleť neurónov na základe vytvárania komunikačných spojení (takzvaných synapsií) medzi jednotlivými neurónmi. Mal by teda udávať, kto vlastne sme - aké máme povahové črty, schopnosti, skúsenosti, či uchovávať naše spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár dňami zverejnila výskumná skupina z Allen Institute for Brain Science v Seatli atlas neuronálnej siete v mozgu dospelej myši, opisujúci synapsie tvorené skupinou neurónov anatomicky a/alebo funkčne príbuzných.

Podrobný konektom, ktorý by opisoval spojenia medzi jednotlivými neurónmi, je vzhľadom na ich početnosť v mozgu cicavcov časovo náročný. Podľa výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology by stočlenný tím pracujúci 24 hodín denne so súčasnou technológiou potreboval 500­tisíc rokov na vytvorenie podrobného ľudského konektomu.

Z toho dôvodu v decembri 2012 spustil tím z MIT pod vedením Sebastiana Seunga program pomenovaný „EyeWire“.

Ide vlastne o počítačovú hru, do ktorej sa môžu zapojiť hráči bez akejkoľvek znalosti nervového systému. Stačí mať pripojenie na internet, čas a chuť.

SkryťVypnúť reklamu

Zámerom tejto hry je nájsť a opísať čo najviac spojení medzi neurónmi sietnice, ktoré prenášajú zrakový vnem do mozgu, a neurónmi mozgu, ktoré zrakový vnem analyzujú.

Toto je len jeden z prvých stavebných kameňov ľudskej konektomiky, ktorá by podľa očakávaní mala v širšom meradle pomôcť chápaniu fyziologických, ale aj patologických procesov mozgu spojených napríklad s ochoreniami ako Alzheimerova choroba, autizmus či schizofrénia.

Načítavam video...

Načítavam video...

Autor: Anna Hrabovská, farmakologička

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu