KODAŇ, BRATISLAVA. Mal to byť kreatívny vzdelávací projekt, ktorý by dánskym žiakom a študentom ukázal reliéf vlasti a ulice miest vo virtuálnom svete s podobou Minecraftu. Skutočné kartografické podklady a verná rekonštrukcia krajiny však zaujali celý svet.
Agentúru, ktorá projekt zastrešuje, však prekvapil intenzívny ohlas. Virtuálnym svetom sa na serveroch prešlo viac ako 19-tisíc ľudí z celého sveta a viac ako 200-tisíc používateľov internetu si mapy stiahlo do svojich počítačov.
Aby však v živom ekosystéme zostalo všetko, ako má byť, vývojári budú musieť zabojovať s vandalmi. Aj napriek tomu, že obmedzili používanie deštrukčných nástrojov, z máp miznú časti miest a namiesto budov sa tam objavujú napríklad americké vlajky.
Programátori chcú nechať priestor pre hru a rozhodli sa, že nebudú reštartovať svet vždy k pôvodnému stavu, ale nechajú ho tak, aby úpravy zostávali aktívne. Budú iba vyhľadávať segmenty, z ktorých sa pôvodné objekty vytratili bez toho, aby za seba našli náhradu. Nechcú aby spustli a premenili sa na rovné pláne.
Hľadajú cestu, ako nastaviť obmedzenia tak, aby zamedzili ničeniu a súčasne ponechali priestor pre kreativitu.
Napísali v magazíne The Register.