SME

Postavte si na nočný stolík rosničku

Domáca meteostanica vám môže pomôcť nielen vtedy, ak pestujete v záhrade rastliny.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Záhradkári aj fanúšikovia výletov do prírody ich poznajú. Domáce meteostanice sú totiž niekedy presnejšie ako predpoveď počasia v novinách či v televízii. Dokážu upozorniť na blížiaci sa dážď, prezradia vám, že popoludnie bude slnečné a ak treba, ohlásia aj nočný mráz prenikajúci do skleníka či riziko rannej poľadovice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto drobné zariadenia fungujú aj napriek tomu, že nesledujú satelitné snímky a nezbierajú hlásenia z meteorologických pozorovateľní.

Sú však modernou obdobou barometra, ktorý dokáže ohlasovať počasie v reči zrozumiteľnej aj úplnému laikovi.

SkryťVypnúť reklamu

Odmerať a predpovedať

Princíp podobných prístrojov je vcelku jednoduchý. Kombinujú údaje o nameranom atmosférickom tlaku, teplote a vlhkosti vzduchu, aby naznačili blížiace sa počasie.

Citlivo reagujú na ich zmeny a priebežne menia svoje hlásenie, pričom každý pohľad na displej naznačí, čo sa bude diať trebárs o dvanásť hodín. Ak je jasno a meteostanica ukazuje blesky, znamená to, že búrka je na ceste. A ona príde.

Na takejto meteostanici vždy viete, na čom ste. Zvyčajne si pamätá maximálne aj minimálne hodnoty od posledného nulovania, je vybavená signalizáciou prekročenia hraničnej teploty alebo vlhkosti a má funkciu predčasného budenia, ak sa očakáva na cestách poľadovica. Vtedy jednoducho vstanete do práce o čosi skôr.

Podobné zariadenia sú však užitočným nástrojom aj pri starostlivosti o záhradu či o sad.

SkryťVypnúť reklamu

„Meteostanica mi napríklad pomáha zladiť záhradkárske a ovocinárske práce s počasím,“ hovorí pre SME Marián Komžík, riaditeľ jednej z ovocinárskych firiem.

Postačí aj lacnejšia

Pri meteostaniciach zvyčajne nezáleží na cene - ak hľadáte model, ktorý by vám poslúžil. Drobné detaily však dokážu prezradiť mnoho.

Dobrá meteostanica si nastaví svoj čas sama prostredníctvom špecifického rádiového signálu a má veľký a kontrastný displej, z ktorého možno vyčítať všetko, čo potrebujete: teplotu a vlhkosť v miestnosti, teplotu a vlhkosť z externého senzora, atmosférický tlak a šípky ukazujúce trend.

Výrobcovia však ponúkajú aj luxusnejšie zariadenia. K meteostanici možno pripojiť až tri vonkajšie senzory teploty a vlhkosti a popri nich snímať aj silu a smer vetra, množstvo zrážok, intenzitu ultrafialového žiarenia či teplotu vody v bazéne.

SkryťVypnúť reklamu

Na trhu sú dokonca modely, ktoré merajú vlhkosť pôdy, aby ste vedeli, kedy treba poliať kvety či záhon v záhrade. A nájdu sa meteostanice, ktoré vám každú hodinu oznámia aktuálny stav počasia a vyhliadku na najbližšie hodiny. Problémy bývajú skôr so slovenčinou.

„Je praktické vedieť, či zasiate hriadky poleje dážď, alebo či má zmysel pustiť sa do hnojenia drevín postrekom na list,“ dodáva Komžík.

Má byť samostatná

Sprevádzkovanie takéhoto zariadenia by mal zvládnuť aj technický laik, s čím počítajú aj výrobcovia. Zvyčajne stačí vložiť batérie do externých senzorov. Najskôr sa automaticky nastaví čas, potom sa začnú párovať senzory a na displeji začínajú pribúdať dáta. Teraz už zostáva iba nájsť správne miesto na umiestnenie vonkajšieho senzora.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je, aby bola meteostanica samostatná. Ak hľadá podklady a informácie na internete, môžete už namiesto nej používať mobil s aplikáciou, ktorá vám ich zobrazí zadarmo.

Ako sa človeku na vidieku žije s meteostanicou

Už ráno vás zobudí tak, aby ste nezaspali do práce. Pohľad na displej prezradí, aký bude deň a či dáždnik zostane pri dverách, alebo ho budete niekedy počas dňa potrebovať.

Mestský človek si meteostanicu možno veľmi neužije, no na vidieku je situácia iná. Meteostanica nielenže sleduje množstvo zrážok a hlási počasie, ale dohliada aj na vašu zeleninu na záhonoch či v skleníku.

Stráži teploty a ak nastane ich pokles, záhradkár vie, že po pípaní má zakryť hriadky netkanou textíliou a v skleníku zapáliť sviečky.

Ak sa meteostanica rozpípa predpoludním, človeku zase rýchlo napadne, že zabudol otvoriť okná a dvere na skleníku. Malá meteostanica funguje ako strážca, ktorý vám pomôže i podá odpoveď na základné otázky: koľko to bolo stupňov nadránom a aká horúčava trápila vaše domáce zvieratá vo výbehu? Zvládnu to aj tie najlacnejšie, ak ich výrobca navrhol poctivo a bez kompromisov.

SkryťVypnúť reklamu

S meteostanicou sa však treba najskôr zžiť. Inak je z nej iba luxusná elektronická hračka na stole, ktorá neplní viac úloh ako starý budík

Milan Gigel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu