SME

alt pre tel

Najnovšia analýza hovorí, že homeopatia má účinky ako placebo. Napriek tomu takéto lieky mnohí lekári predpisujú.

Aj keď stále viac analýz vyvracia liečebné účinky homeopatík, Slováci si ich minulý rok kúpili 660-tisíc balení a minuli na ne takmer 3,5 milióna eur. Je to zhruba percento z toho, čo spolu zaplatili za lieky.

Slovensko je v užívaní homeopatík porovnateľné s Českom, Maďarskom či Poľskom, hovorí generálny riaditeľ slovenskej pobočky najväčšieho výrobcu homeopatík Boiron Radovan Pétervári. Najväčší záujem o homeopatiká je podľa neho v západnej a strednej Európe, najmenej v juhovýchodnej Ázii.

Pétervári spochybňuje novú austrálsku štúdiu, ktorá preskúmala fungovanie homeopatík a zistila, že nie sú o nič lepšie ako placebo. Autori si na analýzu podľa neho účelovo vybrali len 57 analýz z celkovo dostupných 1367. Kritizuje aj spôsob analýzy. Nezaoberá sa napríklad pomerom rizika a prínosu. Homeopatia totiž podľa neho ako jedna z mála lieči milióny ľudí bez toxicity.

„Je prekvapujúce, ak nie priam trestuhodné nezahrnúť tieto mimoriadne dôležité atribúty homeopatie pre pacienta do takejto štúdie,“ dodáva.

Vedci však majú jasno – homeopatia nie je účinná a je to placebo. Ak má niekto vírus alebo ochorenie dýchacích ciest, telo si s tým poradí aj samo. Ak v tom čase užíva homeopatiká, verí, že mu pomohli.

„Štúdie hovoria, že placebo efekt je priemerne zodpovedný za 30 percent účinku liekov, pričom pri liečbe bolesti je to ešte viac,“ hovorí odborníčka na lieky z HPI Angelika Szalayová.

Užívanie homeopatík nie je samo osebe nebezpečné, ak ide o ľahké ochorenie ako chrípka či prechladnutie. Nemajú ako pomôcť ani uškodiť. No homeopatiká môžu spôsobiť problémy nepriamo, ak chcú nimi ľudia liečiť vážnejšie choroby, ako je rakovina či infekcie. Vtedy sa nasadením homeopatík môže oddialiť moment začatia skutočnej liečby.

„Je smutné, že v čase, keď sú informácie dostupné komukoľvek, existuje také množstvo ľudí, ktorí sa dajú oklamať čistou vodou podporenou mystickým príbehom,“ hovorí Szalayová.

graf.jpg

Odporučí ich lekár

Prečo homeopatii ľudia veria? Jedným z vysvetlení je, že ich odporúčajú priamo slovenskí lekári.

SME oslovilo desať náhodne vybraných pediatrov. Šiesti povedali, že homeopatiká svojim pacientom odporúčajú, niektorí im ich aj predpíšu. A to aj napriek tomu, že zdravotné poisťovne ich nepreplácajú a pacienti si ich musia v plnej výške zaplatiť sami.

Aj napriek rôznym štúdiám, ktoré spochybňujú účinky homeopatík, ich šéf Slovenskej komory lekárov, gynekológ Marián Kollár nezavrhuje. Niekedy ich sám odporúča.

„Pre pacientku je veľmi dôležitý aj efekt placeba, ktorý v týchto prostriedkoch zohráva tiež svoju veľmi dôležitú úlohu,“ hovorí. Dodáva však, že ide o doplnok a alternatívnu liečbu. Aj šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor homeopatiká odporúča. „Podľa mňa majú pozitívne účinky, hovorí.

Sú však aj lekári, ktorí ich odmietajú. Často však nechcú hovoriť verejne. „Príliš malá koncentrácia účinnej látky lieku nemôže mať terapeutické účinky v takom rozsahu, ako sa opisuje v štúdiách. Sú aj lacnejšie formy liečby z prírody ako homeopatia,“ hovorí jedna z detských lekárok, ktorá nechcela byť menovaná.

Prvé zmienky o homeopatii sa objavili už v antike, jadro tohto postupu však až v 19. storočí. A základné myšlienky sa dodnes príliš nezmenili. Foto - Profimedia

Len v lekárňach

Dôveru v homeopatiká podporuje aj to, že sa dajú nájsť v databáze Štátneho ústavu kontroly liečiv, kde sú registrované aj bežné lieky, a predávať sa môžu len v lekárňach.

Formálne ich predávajú všetky, niektoré ich však neuznávajú.

„Aktívne ich nepredávam, ale ak ich pacient požaduje, objednám,“ hovorí šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Homeopatiu považuje za „najsofistikovanejší podvod v moderných dejinách farmácie a medicíny“. Aj keď s homeopatiou nesúhlasí, vekom už rezignoval, hovorí. „Nemám síl sa hádať s ľuďmi, ktorým chcem primárne pomôcť, ale ktorých argumentácia je na úrovni svedkov Jehovových.“

Homeopatiká podľa neho netvoria významný podiel na tržbách lekární, najčastejšie predávané stoja päť až 10 eur.

Ministerstvo zdravotníctva v homeopatikách nevidí problém, všetko je v súlade s pravidlami Únie, hovorí.

Hahnemann mal horúčku a triašku, tak začal liek riediť

Podobné k podobnému a potom to stále rieďte. Niektoré princípy homeopatie sa objavili už v antike.

Z čoho človek ochorie, to ho zároveň lieči, tvrdil kedysi Paracelsus. Šlo o prvú polovicu 16. storočia a homeopatia, ktorej myšlienky sa objavovali už v antike, vychádza z tohoto princípu až dodnes.

Za zakladateľa modernej homeopatie sa považuje nemecký lekár Samuel Hahnemann. Na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia, keď bolo bežným spôsobom liečby púšťanie žilou, lekári o fungovaní tela na úrovni molekúl netušili vôbec nič a zväčša pacientom skôr uškodili. Vtedy prišiel Hahnemann s novými postupmi.

Pri prekladaní istého textu narazil na zmienku, že chinínovník môže fungovať proti malárii. Nezdalo sa mu to a sám látku na sebe vo veľkom množstve vyskúšal: výsledkom bola horúčka a triaška.

Z toho si vyvodil, že všetky lieky spôsobujú vo veľkých koncentráciách u zdravých ľudí symptómy podobné tomu, čo majú liečiť.

Keďže veľké koncentrácie spôsobujú problémy a môžu zhoršiť chorobu, ich malé množstvo by údajne mohlo pomôcť – a objavila sa myšlienka riedenia.

Súčasťou procesu je špecifické zatrasenie, desiatka nárazov o nejaký pevný povrch. Hahnemann používal drevenú podložku pokrytú kožou a vyplnenú konskými vlasmi.

TomášProkopčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu