LONDÝN, BRATISLAVA. Mnoho parazitov si upraví telá svojich hostiteľov tak, aby sa mohli lepšie šíriť. Napríklad strunovce donútia svojho hostiteľa cvrčka, aby sa utopil, keď sa chcú dostať do vody, kde kladú vajíčka.
Alebo motolica infikuje mozog mravcov tak, že vylezú na steblá trávy, tie následne zožerie krava a motolica sa tak dostáva do jej organizmu, kde parazituje na jej pečeni.
Parazity však môžu svojho hostiteľa premeniť aj na zombie. Tvrdia to vedci z britského Centra Johna Innesa v Norwichu. Podľa štúdie v magazíne Plos Biology za to môže parazitná baktéria fytoplazma.
Manipuluje svojim hostiteľom pomocou proteínu zvaného SAP54. Ten reaguje s iným proteínom rastliny, ktorý vysiela špecifické molekuly určené na ničenie - v tomto prípade sú cieľom bunky, ktoré vytvárajú kvety. Rastlina tak mení svoje kvety na listové výhonky a jej okvetné lístky zozelenejú. Tento proces navyše rastlinu sterilizuje.
„Rastlina sa javí ako živá, ale je to len pre dobro patogénu,“ povedala podľa Nature Saskia Hogenhoutová z Centra Johna Innesa. „V evolučnom zmysle je rastlina mŕtva a nebude produkovať potomstvo.“
Vďaka listom rastlina priťahuje cikády, ktoré listy požierajú a zároveň prenášajú fytoplazmu. Parazitológovia tiež zistili, že cikády kladú viac vajíčok na infikované rastliny než na zdravé.
„Krása tejto štúdie je v tom, že baktéria ovláda aj rastliny aj hmyz v rovnakom čase rovnakým obsahom bielkoviny,“ dodal aj David Hughes, parazitológ z Pennsylvánskej štátnej univerzity.
Objav odhaľuje spojenie medzi vývojovým programom rastlín a ich imunitným systémom, ktorý nikto nepredpokladal a ktorý sa môže nachádzať v mnohých iných druhoch. Ďalší výskum by mohol viesť k novým spôsobom ako zlepšiť rastlinnú výrobu a súčasne zvýšiť ich odolnosť voči škodcom.