PITTSBURGH, BRATISLAVA. Od roku 1994 ležala kôpka diskiet vo Warholovom múzeu a nik si s nimi nevedel poradiť. Pochádzali z počítača Commodore Amiga, ktorý bol v tej dobe už dlhší čas za zenitom. Múzejníci darované relikvie uchovávali, až kým neprišla čarovná chvíľa.
Keď sa odborníci s odstupom času na diskety pozreli, našli spôsob, ako z nich vydolovať zabudnuté dáta.
Aj napriek tomu, že od ich uloženia prešli desaťročia, takmer všetky súbory sa podarilo na prvý raz načítať. Nedalo mnoho námahy zistiť, že ide o grafiku, ktorá pochádzala z umelcových prác z roku 1995. Archaický dátový formát konvertovali na moderný PNG a objav sprístupnili svetu.
Warhol sa rozhodol čeliť výzve firmy Commodore a na jej počítači Amiga zbieral skúsenosti s využitím technológií pri tvorbe grafiky a umenia. Nik netušil, že by na nosičoch mohli byť neznáme umelcove diela, ktoré v jeho tvorbe nedostali inú podobu.
Ak nás výrobcovia diskov, cédečiek či polovodičových úložísk strašia, že naše zálohy nebudú čitateľné už za niekoľko rokov, nemusí to znamenať, že majú pravdu.
Tieto diskety aj po tridsiatich rokoch ukázali, že sú schopné ukázať svoj obsah. Z celkového počtu 40 kusov sa našli chybné sektory iba na štyroch z nich. Nie je vylúčené, že tam neboli už v čase ich používania.
Napísali v magazíne The Register.