LONDÝN, BRATISLAVA. Ak máte okolo dvadsaťpäť rokov a pravidelne si chodíte zabehať, výsledkom nemusí byť len to, že vyzeráte lepšie. Podľa štúdie v magazíne Neurology cvičenie ako beh, plávanie alebo jazda na bicykli prispievajú k lepšej pamäti v strednom veku.
Doterajšie štúdie už ukázali, že pravidelné cvičenie odvráti srdcové choroby alebo obezitu. Vedci tiež zistili, že starší ľudia, ktorí sa pravidelné hýbu, zostávajú dlhšie mentálne zdraví. Aktuálny výskum je však prvým, ktorý sa pozrel na to, ako cvičenie v dospelosti ovplyvňuje mozog v strednom veku.
Vedci z Minnesotskej univerzity v Minneapolise sledovali takmer tritisíc zdravých ľudí s priemerným vekom 25 rokov. Počas prvého roku štúdie otestovali ich telesné zdravie. O dvadsať rokov neskôr opäť zisťovali ich zdravotný stav tak, že museli bežať na bežeckom páse tak dlho, než sa úplne vyčerpali alebo nevládali dýchať.
Kognitívne testy, ktoré im urobili o dvadsaťpäť rokov od začiatku štúdie, následne merali ich pamäť a myslenie. Takto vedci zistili, že ľudia, ktorí zabehli dlhšie, obstáli aj v testoch pamäti a myslenia lepšie, dokonca aj keď zohľadnili faktory ako fajčenie, cukrovku či vysoký cholesterol.
„Mnohé štúdie ukazujú na výhody pre mozog vyplývajúce z dobrého zdravia srdca,“ povedal podľa BBC autor štúdie David Jacobs. „Toto je ďalšia dôležitá štúdia, ktorá by mala mladým dospelým pripomínať výhody plynúce z cvičenia, ako je beh, plávanie aj jazda na bicykli.“