BRATISLAVA. Vlastne by ani nemali existovať. Tie tri veľké planéty totiž okolo svojej materskej hviezdy krúžia ešte bližšie, ako je vzdialenosť Merkúra od Slnka. A predsa, všetky väčšie ako Zem neskončili pohltené vo svojej hviezde, zrážkou alebo odstrelené do ďalekých končín hviezdneho systému.
Nová štúdia v odbornom magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society teraz hovorí, že vedci konečne vyriešila záhadu exoplanét obiehajúcich hviezdu 55 Cancri. Systém, ktorý leží asi 40 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Raka, obsahuje najmenej päticu exoplanét.
Viacero štúdií sa snažilo vysvetliť, ako je možné, že exoplanéty 55 Cancri b, 55 Cancri c a 55 Cancri e vôbec existujú. Obzvlášť, ak dve z nich svojou veľkosťou patria medzi obrov.
Nový výskum teraz skombinoval tisícky pozorovaní hviezdy s novým počítačovým modelom. A ukázal, že hmotnosti planét a ich obežné dráhy bránia tomu, aby celý systém skolaboval.
„Planetárny systém 55 Cancri je jedinečný a bohatý svojou planetárnou rôznorodosťou," hovorí podľa Phys.org spoluautor štúdie astronóm Eric Ford. „Komplexnosť tohto systému ho robí nezvyčajnou výzvou na interpretáciu pozorovaní."
Najbližšie k svojej hviezde krúži exoplanéta 55 Cancri e. Svoje slnko obehne teleso osemnásobne hmotnejšie ako Zem za zhruba 18 hodín a teplota na privrátenej strane sa pohybuje okolo dvetisíc stupňov Celzia. Teleso 55 Cancri b zase patrí medzi prvé exoplanéty, ktoré vedci vôbec objavili.
FOTO - Center for Exoplanets and Habitable Worlds, Penn State University