SME

K Zemi sa vracia staručká sonda. Bola priekopníkom a stále funguje

Vesmírny starček sa vracia domov. K Zemi sa približuje sonda ISEE-3, ktorá odštartovala ešte v roku 1978 a dodnes funguje.

(Zdroj: NASA)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Keď túto misiu pripravovali, použili najmodernejšie zariadenia, aké boli vtedy k dispozícii. Vesmírna sonda ISEE-3 komunikovala pomocou mikrovĺn, dáta zo Slnka zbierala každých štyridsať minút. Dnes je jej komunikácia zastaraná a súčasné kozmické sondy sledujúce našu hviezdu majú desaťtisícnásobne rýchlejšie prístroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj napriek tomu je táto kozmická misia ISEE-3 (International Sun/Earth Explorer), neskôr ICE (International Cometary Explorer) jednou z najúspešnejších spoločných misií amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír a Európskej vesmírnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Sonda, ktorá odštartovala v auguste 1978, bola prvou, ktorá študovala solárny vietor - prúd nabitých častíc z našej hviezdy - a hľadala odpovede na vzťahy medzi Zemou a Slnkom.

Neskôr, v roku 1984 dostala novú úlohu a o rok nato preletela chvostom kométy 21P/Giacobini-Zinner - ako vôbec prvé vesmírne zariadenie, ktoré sa priblížilo ku kométe a zbieralo vedecké údaje. V marci v roku 1986 preletela sonda okolo Halleyho kométy. A funguje dodnes.

Vesmírne zariadenie sa v auguste tohto roku priblíži k Zemi a bude k našej planéte najbližšie od svojho štartu. A aj keď dnes už máme oveľa výkonnejšie prístroje i sondy, ISEE-3 stále funguje - i keď inžinieri podľa NASA netušia, ako dobre.

Načítavam video...

Autor: NASA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu