SME

Vyliečia správne baktérie autizmus?

Poškodená črevná mikroflóra môže byť skôr jednou z príčin, než dôsledkom tejto poruchy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Podľa niektorých odhadov je na a v ľudskom tele viac bakteriálnych buniek ako tých našich ľudských. A to nemusíme zarátať ani mitochondrie – niečo ako bývalé baktérie, ktoré sme si niekedy dávno skrotili alebo ony nás, ako sa to vezme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Baktérie a iné organizmy sú vlastne všade. Učebnice píšu o mikroflóre na koži, v črevách, v ústach, ale sú aj v krvi, v tuku i v atériosklerotických plakoch. Keď ste ich chceli pred pár rokmi študovať, museli ste nájsť vhodné podmienky na ich kultiváciu v skúmavkách či Petriho miskách.

SkryťVypnúť reklamu

A to sa podarilo iba pre mizivé percento druhov. Pre väčšinu sa takéto podmienky nenašli, a tak sme sa o ich existencii mohli dozvedieť len nepriamo – napr. analýzou ich DNA. Podobne, ako sa dokazuje vrahom, že boli na mieste činu, hoci ich tam okrem obete nikto nevidel.

Tie súčasné stroje na DNA analýzu dokážu neuveriteľné veci – identifikujú stovky – tisícky bakteriálnych druhov a tak dnes nie je problém analyzovať vplyv zloženia črevnej mikroflóry na metabolizmus a teda aj riziko diabetu, obezity, ale aj na riziko tvorby nádorov.

V nedávnom čísle Psychoneuroendocrinology autori ukázali, že mikroflóra v čreve ovplyvňuje správanie potkanov. Zvieratá porodené a vychované za sterilných podmienok v porovnaní s kontrolnými sa viac báli, ich stresová reakcia bola výraznejšia a boli aj menej zvedavé na iné jedince.

SkryťVypnúť reklamu

Práve nízka ochota k sociálnej interakcii je zaujímavá aj pre výskum autizmu. Odlišná mikroflóra u autistov sa teraz zdá skôr jednou z príčin ako dôsledkom tejto poruchy.

Potvrdzuje to aj štúdia publikovaná v Cell, kde v modeli autizmu pri myšiach podávanie jedného druhu baktérií (Bacteroides fragilis) znižovalo autistické symptómy. Hoci od aplikácie u pacientov je výskum ešte ďaleko, patrí aj táto práca k sérii viacerých za posledné roky, ktoré ukazujú, že autizmus je v princípe liečiteľný, hoci ešte presne nevieme ako.

Že by to mohlo byť aj zmenou črevnej mikroflóry, to je predsa len prekvapujúca novinka. Bez analýzy mikrobiálnej DNA by takéto zistenia v podstate neboli možné.

Autor: lekár, vedec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu