ATLANTA, BRATISLAVA. Siahnete zo zvedavosti po cudzom tablete, zapnete ho a začnete si prehliadať jeho obsah. Mobil však prestane fungovať, sám zistil, že nie ste jeho majiteľ. Bez toho, aby skontroloval kamerou vašu tvár, alebo snímačom preveril odtlačky vašich prstov.
S novou technológiou prichádza na verejnosť tím z Georgia Institute of Technology. Podarilo sa im vyvinúť systém, ktorý sleduje a vyhodnocuje návyky používateľov. Z nich vytvára profil, ktorý mu pomáha identifikovať človeka, ktorý so zariadením pracuje.
Učí sa zvyky
Softvér vie akým spôsobom sa dotýkate displeja, ktoré prvky používate a pamätá si ako rýchlo hýbete prstom napríklad pri odomykaní. Toto všetko sa opakuje v každodennej rutine s drobnými odchýlkami a on sa pokúša zapísať to v merateľných hodnotách.
Ak zaznamená odlišný prístup pri používaní, spustí bezpečnostný protokol. Môže žiadať overenie identity heslom, alebo na nezrovnalosti upozorní majiteľa zariadenia vopred stanoveným komunikačným kanálom.
Akademici majú za sebou skupinové testy, pri ktorých sa prepracovali k výsledkom, ktoré naznačujú, že ide o technológiu dostatočne zrelú pre komerčné nasadenie.
Funguje skoro vždy
Pri tabletoch s Androidom dosahuje 97-percentnú úspešnosť, pri smarfónoch s rovnakým systémom o percento vyššiu. V teste skupina používateľov klikala na virtuálne tlačidlá, označovala značkami predvoľby a posúvala navigačné prvky v elektronických formulároch.
Technológia s názvom LatentGesture nemusí byť len prísnym nástrojom pre stráženie súkromia. Môže však byť atraktívna napríklad v domácom prostredí, kde je potrebné pri rodičovskej kontrole odlíšiť pri zariadení deti. Tie môžu mať automaticky zamedzený prístup k nevhodnému obsahu.
V minulosti sa podobné pokusy uskutočňovali s počítačovými klávesnicami. Analytické softvéry vyhodnocovali medzičasy a frekvencie pri písaní textu a snažili sa z nich vyhodnotiť identity ľudí sediacich pri klávesnici.
Napísali v magazíne Digital Trends.