BRATISLAVA. Plyn z cudzích galaxií naráža do Mliečnej dráhy a vytvára nové hviezdy. Astronómom sa prvýkrát podarilo nájsť mladé hviezdy v obrovských plynných prúdoch vypudených z našich susedných galaxií - Magellanových mračien.
Fakt, že dve menšie susedné galaxie za sebou pri ceste okolo Mliečnej dráhy nechávajú prúd plynu, dokázali začiatkom 70. rokov. Podľa súčasných teórií o vesmíre by prúdy pri zrážke s Mliečnou dráhou mali vytvoriť vhodné podmienky na zrod hviezd. Vedcom sa ich však desaťročia nedarilo zachytiť.
Čerstvé hviezdy
Teraz mladé hviezdy našli. Tím astronómov pod vedením Dany Casetti-Dinescuovej pomocou 6,5 metra veľkého teleskopu v čilskom observatóriu Las Campanas našiel šesť mladých jasných hviezd, pri ktorých je jasné, že vznikli priamo v plynnom mračne.