TOKIO, BRATISLAVA. Prelomový objav opisujúci, ako ľahko vytvoriť kmeňové bunky, nemusí byť skutočný. Japonský vedecký ústav RIKEN, pod ktorého záštitou sa výskum uskutočnil, potvrdil, že kontrolná komisia našla vo vedeckom postupe vážne trhliny.
Výskum Haruko Obokataovej opisoval proces, ktorým sa bežná bunka vystavená kyselinovému kúpeľu a mechanickému tlaku zmenila na kmeňovú bunku. Jej výsledky sa však iným vedcom nepodarilo zreprodukovať a metodológiu spochybnil samotný RIKEN.
Štúdiu možno stiahnu
Komisia preskúmala celý proces výskumu a našla spolu šesť problémov, štyri boli bežné prehliadnutia, no v dvoch prípadoch vedci hovoria o zámernom zavádzaní. Jeden z členov komisie považoval problémy za také vážne, že odporučil štúdiu stiahnuť.
Výskum publikoval koncom januára prestížny vedecký magazín Nature, ktorý rozbehol vlastné prešetrovanie prípadu. Štúdiu zatiaľ oficiálne nestiahol.
Úplné stiahnutie vedeckého výskumu publikovaného vo vedeckých magazínoch je pomerne vzácne, najmä preto, že podvodníci zriedkavo obídu prísnu kontrolu. Asi najznámejší je prípad Woo Suk Hwanga, ktorého štúdiu o klonovaní ľudských embryí musel stiahnuť magazín Science.
Výsledky nepotvrdili
Vedci z kontrolnej komisie odmietli jasne povedať, či opísaná technológia v skutočnosti funguje. „To nebolo obsahom nášho prešetrovania,“ povedal vedúci panelu Šunsuke Iši.
Obokataová tvrdí, že jadro jej výskumu je v poriadku a proti obvineniam komisie sa odvolá. Jej bývalí spolupracovníci tvrdia, že objav je skutočný. „Aj ak by sme ignorovali problematické dáta, vidíme výsledky, ktoré môžeme vysvetliť len prítomnosťou kmeňových buniek,“ povedal Jošiki Sasai, ktorý na výskume spolupracoval.