KONAKRY, BRATISLAVA. Guinejský právnik Fodé Abass Bangoura sa posledné dni vyhýba fyzickému kontaktu s ľuďmi a stravuje sa výhradne doma. Je jedným z mnohých, ktorých vydesil výskyt eboly v hlavnom meste Konakry. Pracovníci v obchodoch majú gumené rukavice a po meste chodia zdravotníci, ktorí varujú ľudí pred ochorením a rozdávajú im hygienické potreby.
Ebola sa väčšinou vyskytuje v blízkosti tropických pralesov v strednej a západnej Afrike. Z dedinského prostredia sa nezvykne preniesť do mestského.
No teraz dorazila do dvojmiliónového guinejského mesta. Zatiaľ tam evidujú trinásť z viac ako stovky nakazených prípadov a v meste už zomreli štyria ľudia. Z celkových osemdesiattri obetí.
Šíri sa ďalej
Vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje hemoragickú horúčku.
Prvý raz sa objavila v roku 1976, úmrtnosť na rôzne kmene vírusu stúpa nad 50 percent.
Ľudí napádajú štyri z piatich známych kmeňov vírusu.
Ebola je vírusové ochorenie, jedno z najnebezpečnejších, aké vôbec poznáme. Napáda primáty vrátane ľudí a úmrtnosť sa odhaduje pri najzákernejších druhoch až do deväťdesiat percent nakazených.
Začína sa náhlou horúčkou, podráždeným hrdlom, bolesťami hlavy či svalov a pokračuje celkovou slabosťou. To neskôr prejde do vracania, hnačky, zlyhania obličiek a pečene alebo aj rozsiahleho vonkajšieho a vnútorného krvácania. Zlyhávajúce orgány či vykrvácanie pacienta zabijú.