Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
HAAG, BRATISLAVA. Japonci už nemôžu loviť vráskavce minke, ktorých ročne zabijú asi tisíc. Ich lov oficiálne zdôvodňovali vedeckým účelom, no Medzinárodný trestný súd to zakázal.
Tieto aktivity napadla Austrália v roku 2010. Spolu s ochranármi tvrdí, že to bola len zámienka na obídenie pravidiel o komerčnom love veľrýb. Ich mäso totiž končí na trhu.
Lov bez vedy
Verdikt odhlasoval súdny zbor v pomere dvanásť ku štyrom. Predsedajúci sudca Slovák Peter Tomka nariadil Japonsku zrušiť všetky oprávnenia týkajúce sa lovu vo výskumnom programe v Južnom oceáne a zároveň zakázal vydávanie nových.
Program si totiž nedokáže obhájiť nadmerný počet ulovených vráskavcov minke v porovnaní s nenaplnenými kvótami pre vráskavce myšok a dlhoplutvé.
Od roku 2005 odchytili 3600 vráskavcov minke, no za toto obdobie vydali iba dva vedecké články skúmajúce veľrybiu populáciu.
Japonci tiež nezvážili ani program menšej škály, ani študijné metódy, pri ktorých nie je smrť veľrýb nevyhnutná.
Diera v zákone
Verdikt budú v Japonsku rešpektovať, aj keď v minulosti prirovnávali austrálsku žalobu k žiadostiam hinduistov o zákaz zabíjania kráv.
Rozhodnutie je víťazstvom pre Austráliu a environmentálne skupiny, hoci ešte neznamená, že sa lov úplne skončí. Japonsko má ešte druhý, menší program lovu veľrýb v severnej časti Tichého oceánu.
Napriek klesajúcej popularite sú veľryby v Japonsku stále považované za delikatesu.
Komerčný lov veľrýb je od roku 1986 zakázaný Medzinárodnou veľrybárskou komisiou. Odvolávaním sa na vedecké účely tak Japonsko využívalo dieru v zákone, čím mohlo byť mäso z úlovkov dostupné na trhu.
Nórsko a Island vôbec neuznávajú moratórium IWC a naďalej lovia veľryby pre zisk.