LONDÝN, BRATISLAVA. Vybalíte CD zo škatuľky, vyrobíte si jednu kópiu do auta a zdigitalizujete skladby, aby ste ich mali v hudobnom prehrávači. Naskenujete si knihu do elektronickej čítačky a možno si spravíte aj kópiu filmu, aby ste pri búrlivej oslave na chate nerozbili originálny disk.
Toto všetko by mala riešiť nová britská legislatíva. Zákon umožní ľuďom legálne vyhotovovať kópie diel chránených autorským zákonom, ak budú slúžiť pre ich vlastnú potrebu. Musí tomu však predchádzať vlastníctvo samotných diel.
V súčasnosti je takéto konanie v rozpore so starými zákonmi, ktoré sú ešte z čias, keď v krajine nik nepočítal s érou digitálneho obsahu. Legálne skopírovať hudbu či knihy z jedného zariadenia do druhého je v Británii nemožné.
Právne zmeny prebehnú na základe iniciatívy, ktorá sa rozbehla začiatkom roka 2011. Nový zákon vstúpi do platnosti od júna tohto roku.
Zmeny môžu mať dopad na technologický a multimediálny priemysel. Ak bude klásť prostredníctvom DRM bariéry tvorbe kópií pre účel vymedzený zákonom prekážky, firmy budú musieť zjednať nápravu. To môže tlačiť na zrušenie technológií, ktoré v súčasnosti chránia multimédiá pred kopírovaním.
Väčší priestor prináša legislatíva aj pre vedcov a výskumníkov. Každý z nich si môže vytvoriť kópie diel chránených autorským zákonom, ak je dôvodom výskum. To platí aj pre študentov.
Napísali v časopise ArsTechnica.