SME

Otestovali sme vynikajúci tablet za málo peňazí

Displej s jemným rozlíšením, výkonný hardvér a cena len mierne nad hranicou 200 eur. Aj LG vie vyrobiť dobrý tablet pri minimálnych nákladoch.

(Zdroj: LG)

LG G Pad 8.3 (V500)

Páči sa nám:

vynikajúci pomer ceny a výkonu, Full HD displej, kvalitné spracovanie

Nepáči sa nám:

priemerné reproduktory a fotoaparát

Cena:

218 eur

Hodnotenie:

8,1

Produkt na test zapožičala spoločnosť LG.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chete si kúpiť nový tablet, no máte hlboko do vrecka? Pri hľadaní vhodného zariadenia nemusíte obchádzať známe značky. Po tom, ako svoje lacné alternatívy začal ponúkať Asus a Acer, prichádza LG s modelom G Pad 8.3.

Aktuálne stojí necelých 220 eur, pričom ponúka kvalitu a výkon porovnateľný s drahšími modelmi. Síce tu budete zbytočne hľadať slot na SIM kartu a očakávať kvalitné fotografie, no určite vás presvedčí skvelým Full HD displejom.

Hliník a plast

Váži len 338 gramov, no aj napriek tomu je tablet pevný a vydrží aj menej šetrné zaobchádzanie. Kombinácia bieleho plastu a strieborného zadného krytu pôsobí pekne a pocitovo zvyšuje hodnotu zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačidiel tu veľa nehľadajte. Sú len tri a navyše ich plne nahradí samotný displej. Spodná strana obsahuje konektor pre komunikáciu s počítačom a nabíjanie, hore nájdete analógový zvukový výstup a zakrytý slot pre pamäťovú kartu typu microSD.

Využiteľné rozlíšenie displeja zmenšuje spodný pás so softvérovými tlačidlami, ktoré si môžete prispôsobiť podľa predstáv. Nie je to ale len poradie troch tlačidiel, pridať môžete aj štvrtú funkciu, ktorou bude napríklad rýchle písanie poznámok prstom.

g-pad-0.jpg

Radosť naň pozrieť

Jemné rozlíšenie 1920x1200 bodov, IPS technológia a výborné pozorovacie uhly. To sú hlavné ingrediencie displeja s uhlopriečkou 8,3 palca.

Farby sú na náš vkus až príliš intenzívne a teplé. Zásadný problém to nie je, keďže pri bežnom používaní to môže prekážať len málokomu a teplé farby sú príjemnejšie pri večernom surfovaní na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Displej nahrádza aj funkciu tlačidla blokovania. Stačí, keď naň dvakrát klepnete prstom a sám sa zapne, prípadne vypne. Táto funkcia ale nie je jedinečná a na trhu ju ponúka z konkurencie napríklad Nokia.

Otravovať vás nebude ani neustále vypínanie displeja počas rozčítaného textu. Tablet dokáže sledovať prítomnosť tváre a na základe toho oddiali automatické vypnutie obrazovky, prípade pozastaví prehrávanie filmu.

g-pad-1.jpg

Nečakane dobrý hardvér

Parametre

  • Čip Snapdragon 600, štvorjadrový
  • Pamäť 2 gigabajty
  • Grafický čip Adreno 320
  • Úložný priestor 16 gigabajtov
  • Displej 8,3”, IPS, 1920x1200
  • 217x127x8,3 mm
  • Hmotnosť 338 gramov
  • Batéria 4600 mAh
  • Android 4.2.2

Pri lacných tabletoch a smartfónoch sme si už zvykli na čipy, ktoré zákazníka lákajú vysokým počtom jadier. Skutočnosť ale nebýva ružová a hrubý výkon týchto riešení býva nižší, ako pri poriadnom dvojjadrovom čipe.

SkryťVypnúť reklamu

LG G Pad 8.3 má čip Snapdragon 600 so štvorjadrovým procesorom a pracovnou frekvenciou 1,7 GHz. Výrobca k tomu pridal dostatočne výkonný grafický čip Adreno 320 a operačnú pamäť s nadpriemernou kapacitou 2 gigabajty.

K výkonu teda nemáme výhrady - na také lacné zariadenie podáva tablet skvelé výsledky v testoch a aj pri náročných hrách. A to musíme pripomenúť, že displej má jemné Full HD rozlíšenie, ktoré je výrazne náročnejšie v porovnaní s bežným HD.

Úložný priestor má kapacitu 16 gigabajtov, rozšíriť ho môžete s pomocou microSD karty. Z bezdrôtových technológií tu je Wi-Fi, Bluetooth a GPS.

SIM kartu do neho nevopcháte, no s pomocou špeciálnej aplikácie môžete tablet spárovať so smartfónom. Spojenie vám na displej tabletu prenesie informácie o prichádzajúcich hovoroch a SMS správach.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky testov

AnTuTu v4

Score

21884

RAM

1563

CPU FP

2421

3D Graphics

5025

3DMark

Ice Storm Unlimited

7081

Ice Storm Extreme

5454

Zatiaľ len starší Android

LG svoj tablet predáva s Androidom verzie 4.2.2 a hoci bola aktualizácia na novšiu verziu prisľúbená už davnejšie, stále čakáme. No tabletu to nebráni spoľahlivo fungovať a ak nie ste pokročilý používateľ, zmeny by ste si pravdepodobne nevšimli.

Reakcie tabletu sú bleskové, na vaše požiadavky odpovedá okamžite a pohyb po obrazovkách a v nastaveniach je bez akéhokoľvek zaváhania. Systém Android tu nie je v čistej podobe, ale má niekoľko výrazných grafických úprav a systémových rozšírení.

To najlepšie vás čaká pri rozšírenej funkčnosti multitaskingu. Aplikácie totiž môžete “odložiť” mimo obrazovky a neskôr sa k nim pohodlne vrátiť v graficky prehľadnom výbere.

Počas pozerania filmu si môžete vybaviť e-maily či odpísať na správu z Facebooku. Film sa vám zmenší do okna, ktoré zostane plávať nad ostatnými aplikáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Ak silou mocou potrebujete najnovší Android, tak nemusíte čakať na výrobcu. Okolo tabletu už stihla vzniknúť silná komunita, ktorá vytvorila množstvo neoficiálnych aktualizácií. Ich inštaláciu ale odporúčame len skúsenejším používateľom.

sys.jpg

Určite kupujeme

Čo sa už dnes dá kúpiť za dve stovky, by dva roky dozadu znamenalo dlhé sporenie. Pritom je veľmi ťažké nájsť výrazne slabé miesto tohto tabletu. Jeho výkon je veľmi dobrý, má dva gigabajty operačnej pamäte, skvelý Full HD displej a nesklame vás ani jeho zhotovenie.

Na druhej strane však nečakajte dokonalé fotografie či úchvatný zvukový zážitok zo vstavaných reproduktorov. Počkať si budete musieť aj na aktualizáciu systému, no to je asi všetko, čo by vás na tomto zariadení mohlo hnevať.

Ďalšie odborné recenzie na tablet LG G Pad 8.3 nájdete na Recenzie.SME.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu