Dr. Web 4.24
O nutnosti používať vo Windows nejaký antivírový program už dnes asinikto nepochybuje - najmä keď si takmer každý deň v odbornej i neodbornejtlači možno prečítať o nejakej novej "epidémii". Dr. Web patrímedzi tie menej známe, čo však v žiadnom prípade neznižuje jeho kvalitu.
V oblasti antivírových programov už dnes ťažko vymyslieť niečo nové.Okrem samotnej funkcie preskenovania zadaného priečinku a pamäte má asi každýmožnosť trvalého monitorovania všetkých otváraných súborov. Nesmie chýbaťčo najdôkladnejšia štatistika prezretých súborov a nájdených vírusov. Väčšinaešte pridáva vlastný scheduler, čiže nástroj na spúšťanie nejakej akcie(programu) v nastavených časoch a časových intervaloch. Keďže jednou znajdôležitejších vecí pri používaní antivírového programu je aktuálnosť,štandardom sa stáva automatická aktualizácia z internetu. Všetko toto bymalo byť samozrejme dobre konfigurovateľné. (Antivírové programy pre veľkéfirmy majú ešte prepracovaný systém distribúcie v lokálnej sieti; tieto užale rozhodne nepatria do kategórie shareware :).
Dr. Web toto všetko poskytuje, pričom medzi jeho pozitíva patrí hlavne veľmipríjemné a jednoduché ovládanie. Nečakajú vás žiadne zbytočne"efektné" ovládacie prvky či funkcie, ale nechýba nič potrebné.Toto platí aj o scheduleri, ktorý sa konfiguruje veľmi jednoducho a prehľadne.K dispozícii je aj verzia programu pre príkazový riadok, vhodná najmä naautomatické spúšťanie v pozadí. Nie úplne bežnou vlastnosťou v tejtooblasti je možnosť prepnutia ovládacích prvkov a hlásení programu do inýchjazykov, medzi ktorými nechýba slovenčina.
V dnešnej dobe už existujú antivírové programy, ktoré sú pre osobnépoužitie zadarmo, napríklad Inoculate IT (www.antivirus.cai.com). Registračnýpoplatok za Dr. Web je ale veľmi nízky, takže môže byť veľmi dobrým riešenímhlavne pre malé firmy či náročnejších domácich používateľov.
(shareware, www.drweb.sk)
Xteq Systems X-Setup 6.0
Už dávno nie je tajomstvom, že Windows obsahuje množstvo pred užívateľomskrytých nastavení. Programov, ktoré tieto nastavenia umožňujú meniť,existuje veľa, tak v kategórií freeware ako i shareware. Xteq X-Setup jepravdepodobne najrozsiahlejší a najprepracovanejší z nich.
Väčšina programov tohto typu je zameraná na jednu alebo iba niekoľkooblastí nastavenia, pričom pridávanie nových je výhradne v rukách ichautorov. X-Setup je naproti tomu iba ovládacím programom s jednoduchýmprogramovacím jazykom. To umožňuje takmer komukoľvek doplniť vlastnénastavenia. Aj vďaka tomuto prístupu mu v súčasnej dobe nemôže v počtenastavení konkurovať žiaden iný program.
Program umožňuje dva základné spôsoby práce: štandardné užívateľskérozhranie (UI) a sprievodcov (wizards). Sprievodcovia by mali byť užívateľskyprívetivejší, ale nie každému musia vyhovovať. Obsahujú väčšinou toisté, čo štandardné rozhranie, ale zobrazuje sa to krok za krokom. Ak sa nezľakneterozvetveného stromu položiek štandardného rozhrania, bude pre vás eštepohodlnejšie ako sprievodcovia. Navyše obsahuje väčšie množstvo nastavenía prakticky každé z nich je dôkladne popísané. Potenciálne nebezpečnénastavenia sú aj tu dobre zvýraznené.
Podrobne konfigurovať možno aj samotný program. Okrem vizuálnych nastavenínechýba možnosť zapisovania všetkých akcií do súboru (log), zapnutiedodatočného potvrdzovania nebezpečných operácií, či pridanie vlastnýchprogramov do menu. Najmä pre administrátorov je príjemná možnosť nahratiaviacerých operácií do jedného REG súboru, ktorý možno aplikovať na ľubovoľnompočítači aj bez inštalovania X-Setupu. Mimoriadne podozrievaví alebo zvedavísi môžu nastaviť aj potvrdzovanie každej jednej operácie (väčšinou sajedná o zápis do registra).
Spolu s programom X-Setup sa nainštaluje aj archív mailinglistu LockergnomeTips, kde nájdete množstvo zaujímavých tipov a trikov, definícií rôznychslov z počítačového žargónu a podobných informácií. Keďže sú vo formáteHTML Help, nie je problém v nich vyhľadávať.
Je pre vás počítač iba nástrojom, na ktorom chcete rýchlo urobiť svojuprácu a potom ho vypnúť? Používate iba niekoľko programov a ostatnénechcete ani len spustiť? Stále máte strach, že nesprávnym kliknutím môžeteniečo pokaziť? Ak ste čo len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne,programu X-Setup sa radšej vyhnite. Všetkým ostatným ho však možno ibaodporučiť; pre tých, ktorí chcú z Windows vyťažiť maximum, je takmernevyhnutnosťou.
(freeware pre nekomerčné použitie, http://www.xteq.com)
Ako možno meniť skryté nastavenia?
Väčšina skrytých (ale aj "normálnych") nastavení sa nachádzav súbore anglicky nazývanom "registry"; v slovenčine sa používamenej výstižný názov "register". Je to v podstate náhradakonfiguračných súborov používaných v DOSe a starých Windows (a ešte vždypoužívaných mnohými programami).
Na jednej strane to prináša vyššiu rýchlosť práce s týmitonastaveniami, na strane druhej je pre bežného užívateľa dosť nebezpečnétieto hodnoty priamo meniť - sú tam totiž spolu uložené tak úplne bezvýznamnéako aj pre systém kritické nastavenia. Preto sa priame editovanie registrarozhodne neodporúča, pokiaľ presne neviete, čo môžete danou zmenou spôsobiť.
Práve programy ako X-Setup umožňujú tieto nastavenia meniť s minimálnymrizikom a bez priameho editovania.
Čo také už len môže byť v skrytých nastaveniach?
Niekomu sa môžu zdať možnosti konfigurácie Windows cez Ovládacie Panely(Control Panel) natoľko rozsiahle, že si nevie predstaviť, čo také už lenmôžu tie programy typu X-Setup prinášať. Tu je veľmi stručný výber z týchvyše 1000 nastavení:
· Odstránenie vybraných štandardných položiek Štart menu
· Zmena názvov štandardných ikon (Kôš, Môj počítač, ...)
· Aktivovanie okna presunutím kurzora myši (na spôsob X Windows)
· Vypnutie zobrazovania úvodnej obrazovky pri spúšťaní rôznych programov
· Zmena údajov o vlastníkovi počítača i o počítači samotnom (tak sa vám na vašej 486 môže zobrazovať Pentium IV :)
· Zobrazovanie položiek Ovládacieho Panelu, tlačiarní, či dokonca koša priamo v Štart menu
· Nastavenie vlastných obrázkov namiesto loga Internet Explorera a vlastného textu do jeho lišty
· Pridanie či odstránenie položiek pri vytváraní nového súboru (po kliknutí pravým tlačítkom a zvolením "Nový")
· Pridanie nejakej operácie pre všetky súbory bez ohľadu na typ
· Vypnutie zobrazovania malej šípky na ikonách zástupcov (shortcuts)
· Nastavenie vlastných adries pre rôzne služby Internet Explorera (napríklad vyhľadávanie)
Väčšina uvedených nastavení patrí skôr medzi kozmetické úpravy, oveľa dôležitejšie sú rôzne systémové nastavenia, ktoré však pre väčšinu bežných užívateľov nebudú zaujímavé.
Ďalšie veľmi zaujímavé programy
Väčšinou sa jedná iba o aktualizácie "starých známych", ktorí ale patria medzi špičku vo svojej kategórii:
· ZoneAlarm 2.6 - asi najznámejší osobný firewall, umožňujúci zakázať aj prístup na internet programom na vlastnom počítači; nová verzia prináša niekoľko zlepšení, grafických úprav ale i viac reklamy (hoci pre osobné použitie je stále zadarmo)
· mIRC 5.9 - nová verzia IRC klienta, ktorého asi nikomu netreba predstavovať
· IrfanView 3.36 - malý a rýchly prehliadač obrázkov s množstvom mimoriadne silných funkcií a podporou takmer všetkých existujúcich formátov
· FAR 1.70 beta 3 - ďalšia beta podľa mnohých najlepšieho súborového manažéra pre Windows; prináša oveľa väčšie množstvo noviniek a vylepšení, než v minulosti stačili na nové číslo verzie :)
· UltraEdit 8.10a - jeden z najlepších textových editorov pre Windows
· WinHex 9.82 - špičkový editor binárnych súborov v hexadecimálnom móde, s možnosťou priameho editovania pamäte, diskov, partícií i jednotlivých súborov
· TaskInfo 2000 3.0 - výborný nástroj pre tých, ktorí potrebujú čo najpodrobnejšie informácie o bežiacich procesoch a systémových zdrojoch