BRATISLAVA. Táto otázka trápila astronómov viac ako dve desaťročia. Pozorovania ukázali, že takzvané biele trpaslíky, zvyšky po hviezdach podobných nášmu Slnku, majú v sebe okrem vodíka či hélia aj ďalšie chemické prvky: napríklad uhlík, kremík či železo.
Problémom však bolo vysvetliť, ako sa do hviezd takéto látky dostali a prečo iba do niektorých.
Odpoveď teraz priniesol tím Martina Barstowa z Leicesterskej univerzity. Podľa štúdie v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society je dôvodom práve zánik takýchto kozmických telies. Počas neho totiž zhltnú svoje planéty - a kontaminácia ďalšími prvkami je práve pozostatkom po týchto skalnatých exoplanátach.
„Jednoznačný pôvod týchto prvkov ostával záhadou a extrémne rozdiely v ich výskyte sme nevedeli vysvetliť,“ hovorí v tlačovom vyhlásení svojej univerzity Barstow.
Astronómovia preto preskúmali 89 takýchto bielych trpaslíkov. A zistili, že pomery prvkov, presnejšie pomer kremíka k uhlíku zodpovedal tomu, aký sa vyskytuje v kamenistých telesách. Je iný ako v prípade odlišných druhov hviezd či medzihviezdneho plynu.
„Takýmto spôsobom je kontaminovaná tretina horúcich bielych trpaslíkov. Zvyškami, ktoré sú najpravdepodobnejšie vo forme analógie menších skalnatých planét,“ dodáva šéf výskumu.
Zistenie zároveň znamená ďalšie dve veci: nielenže hviezdy podobné Slnku majú okolo seba bežne planetárne systémy s kamennými planétami. No podobný osud čaká aj našu slnečnú sústavu. Slnko pri svojom umieraní, nafúknutí a odvrhnutí vonkajších vrstiev tiež skončí ako kontaminovaný biely trpaslík.