BRATISLAVA. Gravitačná sila sa za posledných deväť miliárd rokov nezmenila. Tím austrálskych astronómov pozorovaním výbuchov stoviek supernov typu Ia dokázal, že Newtonova gravitačná konštanta sa za posledné miliardy rokov zmenila najviac o 0,00000001 percenta ročne.
Vedci tak spochybnili hypotézy, ktoré hovorili, že gravitačná konštanta mohla mať v ranom vesmíre inú hodnotu. To by napríklad znamenalo, že Zem sa mohla v dávnej minulosti nachádzať ďalej od nášho Slnka.
Tím austrálskych astronómov preskúmal všetky známe supernovy typu Ia. Je to smrť bielych trpaslíkov v binárnom systéme a táto smrť telies hmotných asi ako Slnko, no veľkých ako naša Zem funguje v astronómii ako takzvaná štandardná sviečka. Pomocou nej sa odhaduje vzdialenosť vo vesmíre.
"Tato kritická hmotnosť je závislá od Newtonovej gravitačnej konštanty a to nám umožňuje sledovať jej vývoj v priebehu miliárd rokov. Doterajšie výskumy sa dokázali pozrieť len desaťročia dozadu," hovorí podľa tlačového vyhlásenia Swinburnovej technologickej univerzityspoluautor výskumu Jeremy Moud.
„Obzrieť sa naspať v kozmickom čase a zistiť, aké vtedy platili zákony fyziky, nie je nová myšlienka. Ale kozmológia supernov nám to umožnila urobiť aj s gravitáciou."
Výbuch takýchto supernov je taký jasný, že ho pozemské teleskopy vedia zaznamenať na veľkú vzdialenosť. Svoje zistenia vedci odovzdali na publikáciu v časopise PASA.